Лобисти за изкопаеми горива продължават да се възползват от войната в Украйна с цел дългосрочни интереси

0
32
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

Откакто тръбопроводът MOUNTAIN Valley беше обявен преди 8 години, предложението за транспортиране на фракциониран природен газ от Западна Вирджиния до терминали за износ в Южна се сблъска с регулаторни препятствия и местна опозиция, пише „The Intercept“. Основното притеснение е, че проектът преминава през чувствителни към околната среда водни пътища и земеделски земи, което ги излага на риск от разливи – като същевременно насърчава развитието на фракинг в цяла Западна Вирджиния.

Сега, след близо десетилетие на лобиране, енергийната криза, предизвикана от войната на Русия в Украйна, изглежда обърна прилива, като федералните регулатори подкрепят строителен маршрут, който може да въведе газопровода в експлоатация още през следващата година.

Документите показват, че ускорителите на газопровода бързо се възползваха от кризата в Украйна, за да повлияят на политиците. Във федералните апелативни съдилища миналия месец адвокатите на проекта за газопровода твърдят, че със забраната на САЩ за внос на руски природен газ „вътрешните доставки ще станат още по-важни за енергийните нужди на нацията“. Завършването на тръбопровода, пишат адвокатите, „безспорно би осигурило смислена стъпка към изграждането на американската нефтена и газова инфраструктура, освобождавайки допълнителен природен газ за вътрешно потребление и износ за Европа“.

Други поддръжници на газопровода, включително сенатор Джо Манчин, Западна Вирджиния усилено споменават войната в Украйна, за да притиснат служителите на администрацията да одобрят бързо проекта като въпрос на национална сигурност.

Скоро след това, на 8 април, Федералната комисия за енергийно регулиране единодушно одобри плановете за изграждане на тръбопровода през 180 водни тела и влажни зони, решение, което анализаторите разглеждат като последната стъпка за преодоляване на препятствията, които поставяха проекта в опасност години наред.

Развитието на проекта за газопровода в Западна Вирджиния е един от многото приоритети за изкопаеми горива, които сега се променят от опустошението, причинено от войната в Украйна. В първите й дни Американският петролен институт, който представлява индустриални гиганти като Exxon Mobil и Chevron, твърди, че това засилва необходимостта от по-голямо развитие на запасите от петрол и газ в САЩ и от ускорено одобрение на тръбопроводи и друга инфраструктура. В началото на нахлуването на Русия в Украйна API написа в Twitter:

„Тъй като кризата се очертава в Украйна, енергийното лидерство на САЩ е по-важно от всякога.“

Скоро след това в битката се присъединиха и други нефтени и газови компании. В началото на март главните изпълнителни директори на TC Energy, Enbridge, Williams Companies и Kinder Morgan цитират войната, за да призоват за бързо одобрение на тръбопроводите за природен газ, които са изправени пред съпротива от активисти и регулатори.

Критиците на индустрията веднага възразиха, че повече разработване на изкопаеми горива ще отнеме твърде много време, за да осигури краткосрочно облекчение. Газът и петролът са глобални стоки и малките увеличения на производството в САЩ няма да имат непосредствено въздействие върху вътрешните цени на енергията.

Нарастващите стойност на комуналните услуги и газа обаче разтърсиха политиците. Миналия месец, след натиск от източници от индустрията, включително износители на природен газ, администрацията на Байдън отмени плановете за оценка на тръбопроводите за природен газ от гледна точка на климатичната и екологичната справедливост. Министерството на вътрешните работи в страната също така обяви план на 15 април за възобновяване на продажбата на лизинг за сондажи на федерални земи за нефт и газ.

През последните седмици все повече и повече се струпват интереси към изкопаемите горива. Този месец адвокати на Sempra Energy изпратиха писмо до FERC, настоявайки за одобрение на газопровода North Baja, проект за транспортиране на втечнен природен газ до терминали за износ на западния бряг на Мексико. Проектът, казаха адвокатите, носи допълнителна спешност „в светлината на скорошната руска инвазия в Украйна“ и „загриженост за енергийната сигурност за Европа и Централна Азия“.

TC Energy, известна преди като TransCanada, подаде изменено искане за одобрение на своя проект Alberta XPress, който ще разшири съществуваща газопроводна система. „Полезните местни и международни крайни употреби“ на проекта, каза компанията, „наскоро нараснаха експоненциално“ с нахлуването на Русия в Украйна и необходимостта от износ на петрол и газ към глобалния пазар.

K&L Gates, адвокатска кантора, която представлява Rio Grande LNG, проект за изграждане на обект с пет влака за втечнен природен газ в Тексас, по подобен начин отправи петиция към FERC, призовавайки за бързи действия за одобрение предвид „нашествието на Русия в Украйна и задушаването, което Русия има върху енергетиката на Европа доставка.

Поддържаните от изкопаеми горива интереси също се опитват да използват войната в Украйна, за да оформят предложените от администрацията на Байдън правила относно улавянето и секвестирането на въглерод. Хари Макдугалд, адвокат, който е водил подкрепени от индустрията съдебни дела за отмяна на констатацията на Агенцията за опазване на околната среда относно застрашеността на емисиите на парникови газове, отправи коментари до Съвета на Белия дом по качество на околната среда, като твърди, че никакви правила за улавяне на въглерод не трябва да ограничават потенциала за по-голям петрол и развитие на газ. Макдугалд подчерта:

„С престъпната инвазия на Русия в Украйна националният императив за увеличаване на производството на петрол в САЩ е очевиден.“

Лобисти за редица други индустрии — включително електроцентрали, производители на хладилници, разработчици на софтуер и телекомуникационни доставчици — също не губиха време да използват инвазията на Русия в Украйна като точка за разговор, за да повлияят на решения относно широк спектър от политики, от тарифи до екологични правила. Коментарите варират от спешни призиви за действие по жизненоважни икономически въпроси до несигурни аргументи, които разтягат въображението, за да вместят кризата в Украйна във вътрешния контекст на САЩ.

Competitive Enterprise Institute, либертариански мозъчен тръст, подкрепен от бизнес интереси, включително Google, подаде документ във Федералната търговска комисия, противопоставящ се на новите насоки за прилагане срещу бизнес сливания, които крият рискове от монополизация. Мозъчният тръст твърди, че е важно да се разгледа прозрачен процес за такъв потенциално скъп нов режим на прилагане, особено предвид „геополитическата несигурност около нахлуването на Владимир Путин в Украйна“.

Американската обществена енергийна асоциация, лобистката група, която представлява електрически комунални услуги в цялата страна, включително голям брой електроцентрали, работещи с въглища, през март изпрати коментари до EPA, против новите ограничения за замърсяване на отпадъчните води, отчасти като посочи „огромният натиск върху цените на горивата и енергията“, причинен от „скорошната война в Украйна“.

Microsoft и американската телекомуникационна асоциация подадоха писма в Министерството на търговията, призовавайки за по-големи държавни инвестиции в разработката на полупроводници, като посочват проблемите във веригата на доставки, влошени от войната в Украйна. Сара О’Нийл, адвокат от Microsoft , пише:

„Недостигът беше допълнително изострен от войната на Русия с Украйна, която напрегна веригата за доставки за критични минерали и други суровини и разкри допълнителни уязвимости във веригата за доставки на полупроводници.“

Украйна осигури около половината от глобалните доставки на полупроводников неон, безцветен газ без мирис, използван за управление на лазери за производството на специализирани компютърни чипове. Недостигът от войната, заради това, че заводите са в Източна Украйна и са под окупация, разтревожи автомобилните производители.

Асоциацията на производителите на двигатели и оборудване, групата за търговия с автомобилни части, привлече вниманието към потенциалния глобален недостиг в писмо, в което настоява администрацията на Байдън да предприеме бързи действия за засилване на местните доставки на полупроводници. А Институтът по климатизация, отопление и охлаждане и Северноамериканската асоциация на производителите на хранително оборудване са сред лобистките групи, които настояват за облекчаване на американските мита върху стоманата, като се позовават на кризата в Украйна.

Други вносители на петиции, които призовават за облекчена намеса на правителството на САЩ в пазара, са по-малко убедителни. Майк Шафър, ръководител на завод за преработка на риба, подаде петиция до администрацията на Байдън за „променени закони, за да приведат рибните продукти за хуманитарна употреба и K чрез 12 програми за училищни обеди“. Шафер поиска редица правителствена подкрепа за риболовната индустрия, включително безвъзмездни средства за международен маркетинг, за да изхрани „всички бежанци от Украйна“, които „наистина биха могли да използват рибен протеин“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments