Криза заради COVID-19: Корупция, нехайство и тормоз в Бразилия

0
191
Бразилска полиция.
Снимка: Пиксабей

Все още има вероятност пандемията от COVID-19 да продължи да се разпространява в Бразилия, въпреки че вече там има повече от 36 000 смъртни случая, информира сайтът “bylinetimes”. Проблемът се подхранва от корупция, небрежност и тормоз, като властите го използват като възможност за увеличаване на корупцията.

Популистката популярност на президента Джаир Болсонаро изглежда бележи спад, като само 33% от обществеността го подкрепя, в сравнение с 46% през май, според анкета на “Datafolha”. Това трябва да е тревожно за президента, но опасността е той да игнорира падащата подкрепа и да намери други начини да поддържа контрола, пише още изданието.

Още на 22 април се появи шокиращо видео на среща, в която Болсонаро говори за намерението си да използва пандемията като оправдание да се намеси във всички правителствени министерства, федералната полиция, въоръжените сили и бразилската разузнавателна агенция ABIN и ако е необходимо, да поеме контрола със сила. Много бразилци се притесняват, че Болсонаро ще следва подобен път, довел до военната диктатура на президента Жоао Гуларт – режим, продължил 21 години от 1964 до 1985 г., характеризиращ се с цензура на пресата, ограничаване на политическите права и полицейско преследване на противниците на режима.

На същата среща министърът на околната среда Рикардо Салс, който беше нает от самия Болсонаро, изрично посочи, че правителството трябва да се възползва от пандемията и да подобри програмата за дерегулация на екологичния сектор, докато хората се разсейват с вируса. Това е същият човек, който беше осъден за административна неправомерност на поста на държавния секретар Сао Пауло за фалшифициране на карти, предназначени за зониране на плана за управление на опазването на околната среда на река Титет.

Преследването от страна на медиите също се насърчава от президента. Миналата седмица всички основни медии обявиха преустановяване на отразяването на ежедневните изказвания на Болсонаро пред Palacio da Alvorada поради липса на сигурност. Телевизионни станции като Globo и Bandeirantes, вестник Folha de Sao Paulo, както и новинарският портал Metropoles, изразиха становище, че вече няма да изпращат журналисти в официалната резиденция на президента поради враждебност на неговите привърженици. Силите за сигурност на Болсонаро отказаха да се намесят и да защитават журналистите, когато са заплашени.

Междувременно корупцията е всеобхватна, надвишавайки дългогодишните си нива.  Бившият федерален съдия Уилсън Вицер е избран за управител на Рио де Жанейро с мисия за борба с корупцията. Основната му тема на кампанията беше “чиста политика”. Оттогава той е обвинен в предполагаема корупционна схема, включваща социална организация, наета да инсталира полеви болници по време на пандемията от новия коронавирус. Разследването разглежда предполагаемата злоупотреба с 1 милиард долара публични пари, предназначени да бъдат използвани за изграждане на болници и закупуване на респиратори, лични предпазни средства и тестове за COVID-19.

Трагедия в Амазонка

Ситуацията в Амазонка, особено сред местното население, става от лоша по-лоша.  Пандемията в щата Амазонас – един от първите щати, засегнати от COVID-19 – е далеч по-лоша, отколкото в останалата част от страната. Не съществуват правила за блокиране и повечето хора излизат на улиците, а животът продължава с пълна сила,  сякаш нищо не се е случило. Липсват болнични легла, тестове за диагностициране на заразата, лекарства и персонал. Всъщност, има само едно легло за интензивно лечение на 170 000 души.

Отделенията за интензивно лечение се намират само в столицата на Амазонас Манаус, но пациентите вече не могат да бъдат прехвърлени там, като са поставени без никаква помощ. Коренното население, живеещо в Манаус и в неговите покрайнини, често не се добира до болнично легло, тъй като се смята за източник на заразата.

Специалният секретариат по здравеопазване на местното население, клон на SUS – националната система за здравеопазване – който контролира коренното население, е в много крехко състояние и управата му е в размирица.

“Коренното население е още по-уязвимо от коронавирус, тъй като хората обикновено са изолирани от общата популация и не са изложени на вируси и са изградили имунен отговор”, казва антропологът от Университета в Манаус Лино Жоао де Оливейра Невес.

Има също така опасение, че бразилските въоръжени сили може да са допринесли за разпространението на вируса сред коренното население в най-отдалечените райони, като Вале до Джавари, в границата с Перу. Докато продължава пандемията, съществува опасност коренните племена в цяла Южна Америка да бъдат засегнати толкова силно от вируса, че никога да не могат да се възстановят като отделни популации. Според Globo на 3 юни Панамазонският регион (включващ Бразилия, Боливия, Колумбия, Венецуела, Френска Гвиана, Перу, Еквадор и Суринам) е заразен с COVID-19, като засега са засегнати 93 местни племена.

“Инфекциите са се увеличили с 550% само за един месец, а смъртността при тази популация е 9,7%”, според APIB.

Това може да се окаже още по-лошо за Бразилия, отколкото вирусът се е разпространил в други страни, тъй като президентът Болсонаро има дълга история на дискриминация на коренното население и ги вижда като стоящи на пътя на напредъка по отношение на добиването на дърва и масовата сеч в Амазонка.

С неговата страна на ръба на бедствието и с намаляването на популярността си, ще направи ли президентът следващата стъпка към военната диктатура и ще използва ли COVID-19 като извинение да удържи и разшири властта си, пита изданието.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments