
Върховният административен съд /ВАС/ остави в сила решението на Административен съд София-град, с което беше отхвърлено оспорването на ключови текстове от Наредбата за създаване на зони с ниски емисии в столицата. С това окончателно се потвърждава законосъобразността на ограничителните мерки за движение на моторни превозни средства в определени зони на Столична община.
ВАС потвърди, че наредбата е изцяло в съответствие със Закона за чистотата на атмосферния въздух /ЗЧАВ/ и европейските регулации за намаляване на замърсяването на въздуха. Основните мерки в наредбата включват:
– Създаване на зони с ниски емисии в определени части на София
– Ограничаване движението на стари и замърсяващи автомобили
– Прилагане на допълнителни екологични мерки за подобряване качеството на въздуха
Съдът подчертава, че Столичният общински съвет има законовото право да въвежда такива мерки, когато замърсяването на въздуха създава риск за човешкото здраве и околната среда. Наредбата е част от Комплексната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух в София /2021-2026 г./, както и от Националната програма за контрол на замърсяването на въздуха /2020-2030 г./.
Тя се основава на Директива 2008/50/ЕО на ЕС, която задължава държавите членки да предприемат ефективни мерки за намаляване на вредните емисии. Според приетите разпоредби:
– Дизелови автомобили с високи нива на замърсяване ще бъдат ограничени в централната градска част на София.
– До 2026 г. се предвижда намаляване на тези автомобили с поне 20% от общия автомобилен парк.
– Ограниченията няма да важат за специализирани превозни средства и обществен транспорт.
След окончателното решение на ВАС няма правна възможност за ново обжалване. Това означава, че Столична община може да започне реалното прилагане на мерките, заложени в наредбата. Предстои общината да обяви конкретните срокове и механизми за контрол върху изпълнението на ограниченията, както и допълнителни мерки за подпомагане на гражданите, засегнати от новите регулации.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм