Кръгла маса в университет „Проф. д-р Асен Златаров“: Туризмът в България трябва да влезе в 21 век

1
298
Университет "Проф. д-р Асен Златаров"
Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Снимка: Искра.бг

Туризмът в България трябва да влезе в 21 век, защото много от нещата, които продължават да се правят са практики от миналото. Един изключително важен проблем за нас е смарт-туризмът. Трябва да го развиваме не само в частния сектор, но и в национално ниво.

Това каза Радовеста Стюърт, оглавяваща отдел „Туризъм“ към Община Бургас, на провелата се днес Кръгла маса в университет „Проф. д-р Асен Златаров“. По думите й е важно да има един успешен дигитален маркетинг, чрез който тази сфера да се развива. Според нея туризмът е едно усещане и всичко в този бранш, зависи от усилията положени за прилагането на новите технологии в България.

На събитието присъстваха представители както от висшето учебно заведение, така и от туристическия сектор и Общината. Темата на събитието беше усъвършенстването на смарт-туризма. На срещата беше подготвен подробен анализ за ситуацията на сектора у нас. В него се упомена, че е нужно да се подобри ваканцията на почиващите чрез дигиталните технологии. Представили на университета казаха:

Интелигентният туризъм все още не е развит в образованието ни. Всички посещавани дестинации трябва да бъдат реализирани в преживяванията на хората.
На този форум разглеждаме как знанията и уменията, включени в учебните програми, се отразяват на бъдещите служители в този бранш. Акцентираме в три съществени въпроса – тенденции, същности и характеристики на смарт-туризма и проблеми при дигиталното обучение. Важно е да се изучат съвременни кадри в този сектор, за да може те да бъдат полезни с нови знания и целенасоченост в управлението.“

От туристическия бранш подчертаха, че е важно туристът да придобие от дадена страна – информираност, достъпност, персонализираност и сигурност. „Всеки един човек, посетил чужда дестинация, би възприел случващото се около него чрез разширена виртуална реалност„, са категорични специалистите. Иновациите в ресторантьорския бранш бяха представени от доц. д-р Минчо Полименов и доц. д-р Катя Илиева:

Ресторантьорството е една от най-тежките индустрии в сферата на туристическото обслужване, където има най-много заети в този сектор. Идеята е да се облекчи работата им чрез дигиталните технологии, тъй като много от процесите там са умствени и физически. Това е много труден процес, който може да се постигне чрез умения, творчество и бързина.

Доц. д-р Полименов обясни, че в основата на всичко е конкуренцията. По думите му хартиеното меню вече не трябва да съществува, а да бъде заменено от смарт. По този начин ще се коригират своевременно цените и предлаганите ястия, в зависимост от предпочитанията на клиентите.

Чрез софтуерните устройства се подобрява изживяването на гостите в различните обекти„, посочи той. Според него е важно студентите по туризъм да имат критичен поглед и да осъвременят предлаганите им възможности.

Предложенията, направени от представителите на дискусията, бяха иновативни, предлагащи по-висока печалба на българския туристически бранш. Те се обединиха около това, че туризмът е основен елемент в съвременния свят. Голяма част от компании в света са го реализирали и усъвършенствали чрез смарт-модернизация. Специалистите са категорични, че страната ни трябва да наблегне в инвестирането на дигитални устройства, за да може да привлече туристи от световно ниво.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Елена Димитрова
Елена Димитрова
2 години по-рано

https://quickorders.net/ – Вашият персонален сервитьор 🙂