Коронавирус: Стотици фирми, заподозрени в притискане на персонала да работи

0
119
Работници и работодатели
Снимка: Pixabay

Стотици компании са заподозрени в измама, че искат пари от правителството на Великобритания, докато притискат служителите си да продължат да работят. Агенция “Приходи и митници” потвърди пред “SkyNews”, че е получила 795 доклада от притеснени работници относно схемата за задържане на работа.

Благотворителните организации за подаване на сигнали за нередности също твърдят, че са получили “значителен” брой обаждания. Ексклузивно за „SkyNews“ служител на една от организациите е казал, че до 20% са потърпевшите хора, работещи в сектора на грижите.

Схемата за отпуски е предназначена да помогне на предприятията да запазят своя персонал по време на коронавирусната криза, като правителството плаща 80% от заплатите на работниците до 2500 британски лири на месец. В замяна служителите не трябва да ходят на работа.

Искането на работниците да извършват труд, докато получават пари от държавата, означава извършване на измама, а именно данъкоплатците в крайна сметка ще поемат сметката за многомилионната помощ в лири.

Но работниците също са жертви, като много от тях съобщават, че чувстват на натиск, заплаха и са изправени пред невъзможен избор между това да действат правилно спрямо законодателството или потенциално да загубят работата си.

Служител под псевдонима “Джеймс” работи като доставчик на поръчки на дребно. Сменихме името му, за да защитим неговата самоличност, уточнява изданието.

Шефът му казвал уж на шега, но непрекъснато го молел да идва на работа, за да доставя поръчки. Когато Джеймс пита защо, му е отговорено, че се налага, за да не затвори компанията.

“Чувствах се като: “ако не нарушиш правилата с мен, няма да имаш работа”, обясни той.

“Щастлив съм да върша тази работа, ако е необходимо, но искам да го направя законно.”

“Това ви поставя в неудобно положение, защото знаете, че е погрешно; не бива да работите, не трябва да злоупотребявате със системата на отпуските, но ако застана там и кажа какво наистина мисля, не само, че няма да ви платят, но и ще останете без работа.”

“Всеки път, когато загубите работата си, ще бъде трудно, но в момент като този, когато ще бъде трудно да се намери друга, наистина е притеснително.”

Работниците, преживели подобно нещо, са насърчени от държавата да докладват работодателите си в Агенцията “Приходи и митници”, но мнозина се страхуват да го направят. Някои може дори да не знаят, че са били въведени в схемата…

Protect – група за приемане на сигнали от граждани, заяви, че служителите ѝ са “изненадани” от това колко много обаждания са получили.

Мнозинството работят за малки организации с по-малко от 50 служители, а много от тях са финансово уязвими заради малките заплати, които получават.

“Очакваме, че това е само върхът на айсберга”, каза главният изпълнителен директор Лиз Гардинер.

“В това време на безпрецедентна промяна, когато хората наистина се притесняват за работните си места. Наистина е трудно да се изправиш и да кажеш: “Мисля, че извършваш измами като работодател и ще те докладвам”.

WhistleblowersUK, друга организация за подкрепа, отчита подобни тенденции.

До 20% от обажданията, които са получили, са от хора, работещи в сектора на грижите, които били подигравани, но са били помолени да “доброволно” и често да работят и то с намалено заплащане.

“Сигурна съм, че работодателите са в много трудна ситуация и не знаят кога може да се плати някоя фактура”, заяви основателят и изпълнителен директор Джорджина Халфорд-Хол.

“Но да поставят служителите си, които са наистина посветени на хората, които са опознали в общността, в положение, в което те трябва да избират между извършване на престъпно деяние, или да останат без работа, или да не се грижат за възрастните хора, за които полагат грижи всеки ден – това наистина е позор, национален позор.”

Тя каза, че мнозина от тези хора са твърде уплашени, за да излязат напред и че по-силната защита от страна на сигналите ще помогне в случая.

“Нека си признаем, ако имате семейство, ипотека и изплащане на автомобили и кой знае какво друго, какъв е стимулът да говорите по сегашната политика? Няма такава.”

Седем и половина милиона работници се подпомагат от схемата “furlough” (отпуски), която сега е удължена до края на октомври.

Експертите казват, че като се има предвид мащабът на схемата и скоростта, с която е създадена, тя като цяло е забележителен успех.

“Трябва да помним, че милиони хора получават заплати, които в противен случай може да не получават. Алтернативата за много от тях би била съкращението”, заяви Карън Теаго, адвокат по заетостта и съвместен изпълнителен директор на Yess Law.

“Със сигурност в трудовото законодателство много нови режими, много нови законодателни актове, когато влязат в сила, тези работодатели имат проблеми с тях.”

“Би било невъзможно да се изработи перфектна схема и със сигурност не само за един месец. Като цяло системата изглежда получава пари за хора, които в противен случай няма да бъдат изплащани и при тези условия това може да се счита за успех.”

Агенцията “Приходи и митници” на Великобритания заяви, че е “ангажирана да гарантира, че данъчните системи, които оперират на територията на Острова, се използват справедливо и ефективно и при необходимост ще бъдат предприети действия за осигуряване на спазването на съответните правила, разпоредби и законодателство, които уреждат данъчните системи във Великобритания.“

Говорител на ведомството добави: “Ние ценим цялата информация, предоставена ни от членове на обществеността, която ни помага да постигнем тази цел.”

В него се твърди, че всеки служител, който съобщава за измама, ще бъде “напълно анонимен”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments