Коронавирус “Клас на 2020 г.”: Изгубеното поколение на Европа?

0
135
Дипломиране, студенти.
Снимка: Пиксабей

Когато Дуния Скауникова завършва медиен маркетинг в пражкия университет в Метрополитън, тя бързо намира мечтана първа работа в стартъп фирма в чешката столица, където компаниите се борят да привлекат кадърни висшисти, пише агенция “Ройтерс”Месеци по-късно обаче тя внезапно се озовава на същата изходна позиция – отново в търсене на работа, след като губи работното си място, когато пандемията от коронавирус удря чешката икономика. Този път се налага тя да се бори.


Пандемията на практика изтласка приоритета на младите европейци в стълбицата на работните места, смятат икономистите, като според тях ситуацията има потенциал да облекчи перспективите им за заетост и печалба.

“Била съм лично на пет или шест интервюта през последните два месеца, но това е по-скоро като кастинг, защото има толкова много хора”, споделя 24-годишната Скауникова, която говори чешки, английски и френски език и търси работа като маркетинг мениджър.

“Те ще поканят няколко души за един час, след което просто седите там и чакате да ви се обадят”, каза тя и добави, че досега е имала твърде много интервюта и всичките без успех.

Младежката безработица дълго време е проблем на Европа, като се задържа години след глобалната финансова криза през 2008/09 г. и удари особено силно южните страни като Испания и Гърция. И все пак ранните признаци показват, че нещата са на път да се влошатДокато общият процент на безработицата в Европейския съюз през май се повиши с едва 0,1% за месеца до 6,7% – умерен ръст, благодарение на схемите за работа и краткосрочната заетост, безработицата сред хората под 25-годишна възраст се повиши три пъти по-бързо с 0,3% пункта и стана 15,7%.

Основно предизвикателство е фактът, че младежката безработица е силно свързана с икономическия растеж: колкото по-голям е цялостният икономически удар, толкова повече той пада върху младите работници. Преди избухването на коронавируса Чешката република имаше най-ниския процент на безработица сред младите хора – едва 5% след продължителен икономически бум. Въпреки това през годината до май безработицата сред хората на възраст 15-24 скочи с малко повече от половината до 34 000.

Денис Темесбергер от Камарата на труда в Линц, Австрия, проследява безработицата сред младите в цяла Европа и прогнозира, че нивото на безработица сред младите в Чехия може да надхвърли утроен размер през 2020 г. в сравнение с предишните години и би достигнала до 16%.

“Дори кратките паузи, в които можеш да останеш без работа, са проблем, когато става дума за младите, защото при тях това може да се отрази на перспективите в дългосрочен аспект”, казва Тамесбергер, който предупреждава, че последиците от нарастващата младежка безработица, която сега е изправена като голям проблем пред Европа, може да продължи цяло поколение време.

Той посочва проучване на базирания в Лондон Център за изследвания на икономическата политика, което показва, че един месец безработица на възраст 18-20 години причинява загуба на доходи през целия живот, равняващ се на 2%. Тамесбергер казва, че по-дългосрочните проблеми с безработицата идват, когато младите увеличават вероятността от бъдещи съкращение, защото така се пропуска възможността те да придобият умения и опит, така необходими им за поддържане на пазара на работни места.

“Периодите на безработица по време на младежките години могат да имат отрицателно въздействие в по-късния етап от живота на тези хора, което оправдава термина за изгубено поколение, каза Тамесбергер.

Разпределен пазар

Базираната в Лондон фондация “Resolution Foundation” проучва три десетилетия на икономическите данни на Обединеното кралство, за да направи подобни заключения.  Тя установи, че британските младежи, напуснали образованието си в разгара на икономическата криза през 2008/09 г., продължават да търпят по-високи нива на безработица от тези, които са напуснали сходна квалификация четири години по-късно – въпреки бума на работните места в периода на възстановяване от рецесията.

С прогноза на Британската служба за бюджетна отговорност през април, че нивото на безработица във Великобритания ще достигне 10% през второто тримесечие на 2020 г., моделирането на Фондацията за резолюция прогнозира, че шансовете на по-нискоквалифицираните ученици да работят на хубава позиция (или въобще някаква) след три години са намалени с една трета.

Коронаклас 2020 може да се сблъска с години на намалено заплащане и ограничени перспективи за работа, дълго след преминаването на настоящата икономическа буря, освен ако не се предостави бързо допълнителна подкрепа”, казва авторът на изследването Катлийн Хенехан от Фондацията за резолюция.

Младежката безработица в Европа отне години, за да се възстанови от финансовата криза и остана на около 30% в страни като Испания и Гърция – цифра, която Тамесбергер и други експерти прогнозират, че сега може да скочи до 45%. Част от проблема е, че европейският пазар на работни места вече е обърнат с краката нагоре от нови участници, които често нямат сигурни, постоянни договори като по-възрастните си колеги и така директно са обект на съкращения на база принципа “последният изхвърча първи”.

Пандемията от коронавирус създаде нови препятствия, тъй като секторите, които обикновено осигуряват на младите първата им стъпка по стълбицата на реализацията – търговията на дребно и ресторантьорския и хотелиерския бизнес, са най-силно засегнати от мерките за социално дистанциране, които биха могли да продължат още месеци. Това е особено остро изразена тенденция в Испания – държава, зависима от туризма. Наскоро завършилата за учителка Амалия Брагадо беше наета да работи като наблюдател в детския летен лагер в езерото Санабрия в Кастилия и Леон, северозападна Испания, където тя е наета още миналата година, но работата е отменена.

“Няма да имаме лагери – или поне няма да бъде по обичайния начин, все още не знаем какво ще се случи”, каза Брагадо от кастилския град Замора.

Чиракуване за всички?

За Брагадо и други като нея, изправени пред месеци на несигурност и загуба на доходи, сега тежестта е върху законотворците, от които зависи да предотвратят по-лоша вълна от безработица сред младите, отколкото през кризата 2008/09 г.

“Дори и в най-добрите моменти да успеете да се изправите и да закрачите по стълбата на работните места е предизвикателство. И това не са най-добрите времена”, каза на брифинг относно политическата реакция на ЕС Валдис Домбровскис, европейският комисар, натоварен с надзора върху икономиката.

ЕС призовава правителствата да използват съществуващите фондове на Общността за създаване на младежки работни места и обучение, които се оценяват на поне 22 милиарда евро (24,9 милиарда долара) инвестиции, за да започнат страните-членки да се справят със структурни пропуски в уменията, наблюдавани на пазарите на работни места, като например в Испания.

“Има много малко млади хора, които се обучават в професионални схеми с реални възможности за работа и има много свръх квалифицирани кадри, които в момента не са потребни на пазара”, заяви Игнасио Конде-Руиз от испанския мозъчен тръст Fedea.

Във Великобритания пакетът за икономическо възстановяване, представен от финансовия министър в сряда, включва фонд от 2 милиарда паунда (2,5 милиарда долара) за създаване на шестмесечни работни места, които целят да минимизират безработицата сред 16-24-годишните, като с тях се цели да има повече на позиции тип “чирак” на държавни длъжности.

Междувременно за тези, които се борят за по-малко кандидатствания за определена позиция, конкуренцията е ожесточена. Те описват търсения, при които компаниите не си правят труда да отговорят или, ако го направят, казват на кандидатите да не очакват много (добри бел. ред.)  заплати или обезщетения.

“Има позиции или длъжности в много приложения, които са отворени за около три или четири месеца, и можете да видите, че има подадени стотици заявления”, казва Джоузеф Петрила, 23-годишен американец, който наскоро завършва англо-американския университет в Прага и търси работа като изследовател по икономика.

Докато младите работници като Петрила изпитват затруднения да влязат във вратата на някоя компания, фирмите в Чешката република, които дълго време се мъчеха да наемат служители, се възползват от скока на приложенията за наемане. Това може да им позволи да намалят заплатите и да подобрят стабилността си (бел. ред. кадрово), докато се опитват да преодолеят въздействието от пандемията. Но за напускащите училище и новозавършилите специалисти, това означава, че първата работа ще изисква съвсем ново ниво на решителност и подготвителни умения.

Блейк Уитман, европейски бизнес директор за набиране на персонал е GoodCall, заяви, че една компания в Прага му е казала, че заявленията за свободни работни места са нараснали от около 5-10 преди пандемията до около 50-100 кандидати за текущи работни места.

“Всяка работа, която се отвори, е златна и хората се държат, като че тя е такава”, потвърди за медията Витман.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments