Конфликтът в Афганистан: САЩ изтегля войските си

0
89
Военни в Афганистан
Военни в Афганистан. Снимка: Pixabay

САЩ се съгласиха да намалят войските си от общо 12000 на 8600 в рамките на 135 дни от подписване на мирното споразумение. Изтеглянето им бе задължително условие от историческите преговори за мир, подписани на 29 февруари между САЩ и талибаните, пише „BBC“.

Афганистанското правителство не участва в договорката, като се очаква да проведе самостоятелни преговори с талибаните. Афганистанският президент Ашраф Гани, който сложи началото на втория си мандат в понеделник, предстои да издаде указ за освобождаването на поне 1000 талибански затворници по-късно тази седмица.

Преговорите за мир бяха застрашени миналата седмица, след като САЩ отговори с военновъздушни удари на талибанските нападения срещу афганистанските сили в провинцията Хелманд. Талибаните отправиха призив за деескалация и в понеделник говорителят на американските военни сили в Афганистан Кол Сони Легедт оповести първата фаза от изтеглянето на щатските войски.

Въпреки оттеглянето на войските си Съединените Щати остава в правото си “да взимат всички нужни мерки, включително и военни, за постигането на стратегическите цели на страната в Афганистан”, добави още Кол Легедт.

САЩ и страните съюзници от НАТО се споразумяха да оттеглят всички военни сили в рамките на 14 месеца от подписване на споразумението, в случай че талибаните спазят договорката. Съгласно документа, бунтовниците се съгласяват да преустановят всички свои нападения, включително и да не допускат Ал Кайда или която и да било друга екстремистка група да оперира на контролирани от тях територии.

През септември 2001, седмици след терористичните нападения нападения на Ал Кайда в САЩ, ръководени от Америка войски свалиха талибаните от власт. След като съюзническите сили заеха позиции в Афганистан, талибаните се превърнаха в бунтовническа опозиция, която бе особено активна през 2018, оперирайки в близо две трети от страната. Над 2400 американски войници бяха убити по време на конфликта.

Със започналото  американското отстъпление от страната, нова вълна на политическа нестабилност заплаши перспективата за постигане на споразумение между политически страни в държавата.

В понеделник бяха проведени две различни церемонии по полагане на клетва и встъпване в длъжност на двама различни държавни глави, вследствие на спорните избори от миналата година.

Изборната комисия твърди, че действащият президент Гани е спечелил с минимална преднина проведени през септември избори, като опонентът му Абдула Абдула твърди, че процесът е бил опорочен.

Експерти предупреждават, че политическото съперничество се очаква да се отрази “тежко на правителствената позиция в предстоящите вътрешно-афганистански преговори”, които се очаква да започнат във вторник.

Администрацията на Тръмп коментира, че се е противопоставила на решението “за установяване на паралелно правителство”, в жест на подкрепа и доверие към президентството на Гани.

“Изграждането на приобщаващо правителство и единен Афганистан е основен приоритет за бъдещото на страната и от особена важност за установяването на мир в региона”, коментира в изявление от понеделник държавният секретар на САЩ Майк Помпео.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments