Компаниите тестват лекарства с антитела за лечение, предотвратяващо COVID-19

0
262
Лаборатория
Лаборатория. Снимка: Pixabay

Докато от коронавирусната ваксина ни делят още месеци, компаниите бързат да тестват кое може да бъде следващото най-добро нещо: лекарства, които доставят антитела за борба с вируса на момента, без да се налага да обучават имунната система да ги прави, пише “AP News”.

Антителата са протеини, които тялото изгражда, когато възникне инфекция, те се привързват към вируса и му помагат да бъде елиминиран. Ваксините действат, като измамват тялото да мисли, че има инфекция, така че да прави антитела и да си спомня как да го направи, ако се появи истинският проблем. Но може да отнеме месец или два след ваксинацията или инфектирането, за да се образуват най-ефективните антитела. Експерименталните лекарства действа пряко на този процес, като дават концентрирани версии на специфични субстанции, които са се справили най-добре срещу коронавирус в лабораторни и животински тестове.

“На една ваксина е необходимо време, за да развие антителата. Но когато дадете антитяло, получавате незабавна защита”, казва вирусологът от Университета на Северна Каролина д-р Майрън Коен. И добавя: “Ако можем да ги генерираме в големи концентрации, в големи вани във фабрика за антитела … можем да заобиколим имунната система.”

Смята се, че тези лекарства продължават действието си един месец или повече и биха могли да дадат бърз, временен имунитет на хора с висок риск от инфекция, като здравни работници и съквартиранти на някой с COVID-19. Ако те се окажат ефективни и ако ваксината не се осъществи или не започне да действа като защита, както се надяват производители, лекарствата в крайна сметка може да се считат за вариант за лечение за по-широка употреба, може би за учители или други групи от обществото. Те също се тестват като лечение, за да помогнат на имунната система и да предотвратят тежки симптоми или смърт.

“Надеждата е да се насочим към хората, които са през първата седмица на заболяването си и които можем да лекуваме с антителата и да им попречим да се разболеят”, казва д-р Маршал Лион, специалист по инфекциозни болести,част от групата за тестване на едно такова лекарство в университета Емори в Атланта.

Наличието на такъв инструмент “би било наистина значимо нещо в нашата борба срещу COVID”, категоричен е Коен. Ваксините се разглеждат като ключ за контрола на вируса, за който е потвърдено, че вече е заразил над 20 милиона души по света, а жертвите от него са повече от 738 000. Няколко компании се състезават в разработването на ваксини, но резултатите от големите окончателни тестове, необходими за оценката им, са на месеци разстояние. Русия във вторник одобри ваксина, която не е била подложена на такъв тест, което предизвика международна загриженост, че реже важни критерии.

Лекарствата с антителата са “много обещаващи” и за разлика от тях (ваксините) могат да бъдат достъпни „доста скоро“, казва д-р Джанет Удок, служител на Американската администрация по храните и лекарствата, която ръководи правителствените усилия за ускоряване на терапиите за COVID-19. Ключови проучвания са в ход и някои отговори трябва да дойдат в началото на есента.

Компанията “Ели Лили” вече е започнала производството на своето лекарство за антитела, залагайки, че проучванията, които са в ход, ще дадат положителни резултати.

“Нашата цел е да извадим нещо възможно най-скоро и да имаме готови стотици хиляди дози до есента”, заяви главният научен директор на “Лили”, д-р Даниел Сковронски.

Друга компания, която разработи лекарствен коктейл с антитела срещу ебола – Regeneron Pharmaceuticals Inc. – сега тества подобен и за коронавирус.

“Успехът с нашата програма “Ебола” ни дава известна увереност, че потенциално можем да направим това отново”, казва Христос Кирацус, микробиолог в Regeneron, който поага в организацията и ръководството на проекта.

Лекарството на Regeneron използва две антитела, за да увеличи шансовете, че медикаментът ще работи, дори ако вирусът се развие, за да избегне само едно действие.

Лили от своя страна тества две различни лекарства с единични антитела – едно с канадската компания AbCellera, а друго с китайска компания Junshi Biosciences. През юли Junshi Biosciences заяви, че не са възникнали усложнения при 40 здрави хора, които са го тествали и че са започнали по-мащабни проучвания.

Други, работещи върху лекарства срещу антитела са компании като Amgen и Adaptive Biotechnologies. Сингапурската биотехнологична компания Tychan Pte Ltd. също тества лекарство за антитела и има подобни продукти в разработка на вируса Zika и жълтата треска.

“Аз съм предпазлив оптимист относно медикаментите”, заяви най-добрият експерт по инфекциозни болести в страната д-р Антъни Фочи. “Чувствам се така от опита, който набрахме с Ебола”, където лекарствата се оказаха ефективни.

Какво може да се обърка?

– Антителата може да не достигнат до всички места в тялото, където трябва да действат, като дълбоко в белите дробове. Всички лекарства за антитела се дават през IV и трябва да проправят път през кръвта до мястото, където е необходимо.

– Вирусът може да мутира, за да избегне антитялото – причината Regeneron да тества комбинирано с две антитела, които се свързват с вируса на различни места, е за да помогне да се предотврати неговото избягване.

Сковронски каза, че Лили е останала с едно антитяло, тъй като производственият капацитет по същество ще бъде съкратен наполовина, за да се направят две и че “ще имате на разположение по-малко дози”. Ако едно антитяло работи, “можем да лекуваме два пъти повече хора”, подчерта той.

– Антителата може да не издържат достатъчно дълго. Ако избледнеят в рамките на един месец, все още трябва да се направи лечение, тъй като болестта COVID-19 обикновено отзвучава през това време. Но за превенция може да не е практично да се дават инфузии по-често на всеки месец или два.

Компания от Сан Франциско, Vir Biotechnology Inc., казва, че има разработени антитела да издържат по-дълго, отколкото обикновено правят, за да избегнат този проблем. GlaxoSmithKline е инвестирала 250 милиона долара във Vir, за да ги тества.

Подаването на по-висока доза също може да помогне. Ако половината антитела изчезнат след месец, “ако дадете два пъти повече, ще имате защита от два месеца”, каза Лили Сковронски.

Големият страх: антителата могат да направят обратното на това, което се надяваме, и всъщност да повишат способността на вируса да попадне в клетките или да стимулира имунната система по начин, който прави хората по-болни. Това е теоретична загриженост, която не е била наблюдавана при тестовете досега, но са необходими големи, окончателни експерименти, за да се докаже безопасността.

“Това, което можем да кажем със сигурност е, че антителата са полезни”, каза още Лион.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments