Комисията за полицейското насилие и подслушване на протестиращи граждани има конкретни препоръки за промяна на системата

0
15
Николай Хаджигенов
Николай Хаджигенов. Снимка: "Отровното трио"

Комисията за разследване на полицейското насилие и подслушванията на протестиращи граждани прие доклад за дейността си, в който настоява Министерството на вътрешните работи /МВР/ да извърши цялостно разследване на полицейското насилие от 10.07.2020 г. и извършени престъпления спрямо протестиращи граждани, както и на ръководството на МВР, прикрило извършените деяния и събраните доказателства, след което да сезира компетентната прокуратура. Ще бъде поискано отстраняване и разследване на наблюдаващия прокурор Вероника Трифонова, прекратила разследването за полицейското насилие, „поради липса на доказателства“. От събраните материали е видно че тя е разполагала с всички нужни доказателства за изготвяне на обвинителни актове, установи парламентарната комисия.

„Комисията счита че са налице нарушения и отправя препоръки. Друго в момента не можем да направим, но в следващото Народно събрание ще продължим работата по линията на парламентарния контрол и ще изискваме информация от всички ангажирани институции“, заяви председателят на Комисията адвокат Николай Хаджигенов, който увери:

„Това няма да приключи с доклад, който да влезе в архива. Работата ни ще продължи, докато разберем какво се е случило, тоест ние няма да ги оставим така.“

Припомняме, че преди Комисията, Хаджигенов обяви, че Народното събрание ще отправи препоръка да бъде отстранен и разследван директорът на НСО, активно съдействал за укриване на видеозаписите от упражненото насилие над протестиращи на 10.07.2020 г. и е допуснал унищожаване на оригиналите, както и на дежурния офицер и служителя на пост „Видеонаблюдение“, пряко наблюдавали побоя, извършен от служители на МВР под колоните на МС. По думите му оттук нататък топката е в полето на Министерския съвет и на президента, по отношение на шефа на НСО. Подобни препоръки ще бъдат отправени и до Прокуратурата на Република България, Висшия съдебен съвет и Европейската прокуратура, по отношение на Трифонова.

Адвокат Хаджигенов добави още, че членовете на комисията са изготвили препоръки за законодателни промени, които ще бъдат предложени за разглеждане в следващото НС. Той определи подслушванията на протестиращи граждани като „безпрецедентни“. Установено е подслушване на 934 български граждани, след които има политици, журналисти, бивши и настоящи прокурори от Софийска градска прокуратура, генерали от резерва, вкл. и журналист от голяма френска медия. Затова комисията препоръчва цялостно разследване за неправомерно използване на СРС и грубо нарушение на установените правила, при което специализираната прокуратура не е внасяла постановления по преписките в ГДБОП, а служителите в отдел „Н“ контратероризъм са принуждавани да докладват устно и да си водят записки „на листче“, без писмени доклади и следи от експлоатация на СРС.
Ръководствата на МВР, допуснали и разпоредили на отдел „Вътрешна сигурност“ да прилага СРС и да разследва хора, които не са служители на ведомството и са унищожавали доказателства за тази незаконна дейност на МВР спрямо протестиращи граждани, също да бъдат разследвани, препоръчва комисията.

„Това е безпрецедентен акт и ние трябва да кажем нещата такива каквито са. По същият начин стои въпроса и с полицейското насилие – безпрецедентно! Не напразно от самото начало, когато беше образувана комисията и започна работа, казах, че това е български „Уотъргейт“, реализиран в много по-големи мащаби и години по-късно“, подчерта Хаджигенов.

Затова комисията препоръчва и анализ на цялостната дейност по обучение на състава на МВР с полицейски правомощия за начините на използване и употреба на физическа сила, помощни средства и оръжие, както и въвеждане на регламент за ползването им при стандарта „абсолютна необходимост“ и ефективна координация и контрол от преките полицейски ръководители при провеждане на масови мероприятия. Допълнително психологическо изследване на служители с наложени дисциплинарни наказания, обвързване на резултатите с критериите за кариерно израстване и анализ на законодателството и цялостната дейност, свързана с прилагането на СРС, са сред другите препоръки, които комисията отправя към компетентните органи и власти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments