Колко бездомни котки има в Бургас? Над 1200 са кастрирани за година, а популацията сякаш расте…

0
106
Бездомни котки
Бездомни котки. Снимка: Искра.бг

За 2023 година на територията на община Бургас са кастрирани 1267 котки, като те могат да бъдат разпознати по отрязаното връхче на ухото. Безстопанствените животни се залавят от екипа на приюта, обезпаразитяват се, ваксинират се, кастрират се и се връщат по местата, от които са заловени. Този метод е препоръчан от Световната здравна организация и цели ефективното намаляване на популацията бездомни животни.

Това отговориха от Община Бургас на запитване на Искра.бг във връзка с популацията на бездомни котки в града и мерките, които се прилагат за нейното намаляване. Оттам уточниха, че по общинската програма се кастрират само котки, прибрани от улицата, които нямат стопани, а грижата за останалите е отговорност на техните собственици.

„Залавянето на котките се осъществява от екип от Приюта, в някои случаи чрез съдействието на доброволци и защитници на животните при самото залавяне. Предаването на безстопанствените котки за кастрация става посредством екипа, който след залавянето ги транспортира до ветеринарномедицинското заведение, с което Община Бургас има сключен договор за ветеринарномедицинско обслужване на животните“.

Опитахме се да научим и какъв е приблизителният брой на бездомните котки в града в момента и дали се забелязва увеличение в някой от отделните райони, но ни бе отговорено, че преброяване не е извършвано.

Причината за любопитството ни в тази насока, се крие в сигнали на граждани, според които през последните години популацията на котки се е увеличила чувствително в Морската градина, както и по протежението на крайбрежната алея към квартал „Сарафово“. В същото време наблюдението на хората показват, че въпреки активното кастриране, броят на животните не намалява и по отделните комплекси, където по няколко пъти в годината се раждат нови бебета. Все пак е важно да се отбележи, че това остава в сферата на спекулациите, тъй като сравнение не може да бъде направено с предходни години.

Едно от основните притеснения на гражданите е свързано и с храненето на бездомните котки с гранули, консерви или остатъци от храна. Тази тема от дълго време разделя бургазлии, като една част от тях защитават тезата, че на животните е хубаво да се помага и да не се оставят да умрат от глад, а други се дразнят, че по този начин се стимулира тяхното размножаване. 

От Община Бургас уточниха, че в тази връзка се налагат глоби единствено на гражданите, които под някаква форма са допринесли за замърсяването на околната среда

„Трябва да отбележим, че се налагат глоби на гражданите, допуснали замърсявания на обществени места,  вследствие на изхвърлянето на хранителни остатъци с цел хранене на безстопанствени животни, а не поради самия факт, че ги хранят.“

Оттам коментираха и друга тема, която бе дебатирана в края на миналата година, а именно поставянето на различен вид легла, кашони и къщички, в които котките да се приютяват най-вече през студените месеци.

Този въпрос се регулира  чрез Наредбата за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементи на градското обзавеждане на територията на Община Бургас, в която а уредени условията и реда за поставяне и им принудително премахване от улици, тротоари, площади и озеленени площи. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments