Кои централи спасяват България от енергиен срив? Вижте зимните бойци в действие

Въз основа на анализа на Боян Рашев, можем да разгледаме ролята на различните електроцентрали в България през първите 40 дни на 2025 г. 

1
1059
ТЕЦ „Марица изток 2“. Снимка: Иван Дончев
ТЕЦ „Марица изток 2“. Снимка: Иван Дончев

Въз основа на анализа на Боян Рашев, можем да разгледаме ролята на различните електроцентрали в България през първите 40 дни на 2025 г. Българската енергийна система преживява динамични промени, които подчертават ролята на различните електроцентрали в осигуряването на стабилно електрозахранване, посочват от Електроенергиен системен оператор. Въпреки по-топлия януари, цените на електроенергията остават високи, а лигнитните ТЕЦ поемат значителна част от натоварването.

ТЕЦ-овете – гръбнакът на мрежата

ТЕЦ „Марица-изток 2“ демонстрира впечатляваща активност, работейки с между 6 и 8 блока едновременно и генерирайки мощности от 1000 до 1550 MW. За сравнение, през същия период на предходната година централата е оперирала с максимум 3 блока, произвеждайки около 400 MW. Това увеличение подчертава критичната ѝ роля в поддържането на енергийната стабилност на страната.

ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“: Завръщане в системата

След период на намалена активност, ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ се завръща с два активни блока, работейки основно с трети блок и включвайки четвърти през най-студените дни. Това допринася за стабилизирането на цените на електроенергията и осигурява допълнителна сигурност на мрежата.

Графика ТЕЦ
Графика. Снимка: Боян Рашев, Facebook

ВЕЦ-овете – спасителите в пиковите часове

Големите водноелектрически централи на НЕК играят ключова роля в пиковите часове на потребление, осигурявайки между 800 и 1000 MW за кратки периоди сутрин и вечер. Въпреки намаляването на валежите през февруари, те продължават да бъдат важен фактор за балансирането на системата.

Графика за хидрозима
Графика. Снимка: Боян Рашев, Facebook

ПАВЕЦ „Чаира“: Непредвидимият играч

След дълъг ремонт, ПАВЕЦ „Чаира“ беше включена с една турбина през декември и работеше почти ежедневно до 24 януари, след което отново изчезна от системата. Тази непредсказуемост поражда въпроси относно надеждността и бъдещата роля на централата в енергийната мрежа.

Защо АЕЦ „Козлодуй“ не използва пълния си капацитет?

АЕЦ „Козлодуй“ отчита около 7% по-ниско производство в сравнение с 2024 г., като шести блок работи под капацитет. Това намаление повдига въпроси относно причините за неизползвания потенциал на една от най-ефективните ни енергийни мощности.

Тези наблюдения подчертават сложността и динамиката на българската енергийна система, в която различните централи играят специфични роли в осигуряването на стабилно и надеждно електрозахранване.

Какво мислите за енергийната стратегия на България? Споделете в коментарите!

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Експерт: Цените на тока са много високи, ТЕЦ-овете поемат тежестта

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Кои централи спасяват България от енергиен срив? Вижте… […]