Кои са ТИМ? (Втора част)

2
17625
Марин Митев и Иво Каменов
Снимка: Uniconbg.com

ТИМ е една от най-тайнствените и най-влиятелни групировки в България. В наша статия от 7 март ви разказахме какви са теориите за абревиатурата и какъв е обхватът на бизнеса на нейните босовеТихомир Митев, Иво Каменов и Марин Митев.

Във втората част от нашата поредица статии ще ви запознаем подробно с начина, по който се е появила ТИМ и докъде се простира нейното влияние, както в икономическия, така и в политическия живот на страната.

ТИМ е основана през 1993 година от бивши морски пехотинци от една секретна елитна част на военноморския флот, наречена „Тихина“, пише в своята книга „Новите български демони“ германският журналист Юрген Рот. Конгломератът от фирми е притежание на около десетина души, като всеки един от тях отговаря за различна сфера от дейността на групировката.

„Така погледнато, групировката ТИМ е едно успешно предприятие, но все пак прави впечатление, че основателите му са предимно морски пехотинци, които по всяка вероятност не са имали голям опит в мениджмънта, както и в работата на международните финансови пазари.“, напомня Рот.

Журналистът цитира данни от службите за сигурност, според които първоначално групировката се е наложила в областта на охраната, рекета, контрола над проституцията, прибирането на „лоши кредити“. Известно време те са работили заедно с ВИС и СИК-2. ТИМ обаче категорично отричат това да е вярно. По-късно те вече не допускат други групировки да стъпват във Варненска област.

„В последните години организацията се опитва да се отърве от старите „мутри“ (популярен израз в България за представители на престъпния подземен свят) и да си създаде нов имидж.“, е написал още Юрген Рот.

През 2006 година над 12 000 души са работили в техните структури, като по-голямата част от тях са бивши военни или полицаи, или членове на Военното контраразузнаване, или на Разузнавателното управление на народната армия.

Кои са най-важните лица на ТИМ?

Тихомир Митев е роден през 1958 година. Той е един от съоснователите на ТИМ и отговаря за производствения сектор на холдинга.

Иво Каменов е роден през 1969 година. От 2002 година е член на Надзорния съвет на „Химимпорт“. Управлява преди всичко дейността на групировката в София. За него Рот твърди следното:

„Според непотвърдена информация кариерата на Иво Каменов като охранител започва с контрабандата на крадени автомобили. След редица сблъсъци с конкурентите от София успява да извоюва правото на самостоятелна активност за своята групировка във Варна. Иво Каменов обаче оспорва това. Твърди се, че през 1996 г. участва в престрелка с хора от бившите специални части (т.нар. „Барети“). Става дума за контрола над проституцията в курорта Златни пясъци край Варна. През 1998 г. е обвинен, че е хвърлил във въздуха автомобила на собственика на телевизия „Скат“ от Бургас. Този телевизионен канал е кандидат за купувач на „Варна кабел“. Освен това Иво Каменов е заподозрян за покушението срещу тогавашния главен приватизатор на окръг Варна Иван Чолаков.“

Марин Митев също е един от основателите на ТИМ. Той е роден през 1957 година във Варна. Митев контролира преди всичко дейността в морската столица и региона.

Сред другите водещи фигури в групировката са: Йордан Йорданов, Константин Божилов, Красимир Николов, Мирослав Несторов, Никола Дамянов и Пламен Градинаров. Онова, което отличава всичките водещи фигури в групировката, е техният произход — или от военното разузнаване на флота, или от други тайни служби, подчертава германският журналист.

Лицензът за охранителна дейност на фирмата е бил издаден през 1994 година. През 2000 година е издаден такъв и за инкасова дейност. Първата по-голяма задача е охраната на комплекса „Свети Константин и Елена“.

„Свързват ТИМ и с проституцията, която по Черноморието винаги е процъфтявала, дори и по време на комунистическата власт. След 1996 г. групировката поставя под свой контрол по-голямата част от проституцията по Северното крайбрежие. През март 1997 г., заради разправии в този бранш, стрелят по бодигардове от ТИМ. Извършителите вероятно са от охранителна фирма „Аполо Болкан“. В нея работи съпругата на местния бизнесмен Веселин Данов (син на бившия министър на вътрешните работи Христо Данов).“, е написал още Рот.

Много важни сфери на дейност на ТИМ са медиите и производството на пшеница. Първите големи сделки с пшеница са свързани с името на Марк Рич. По онова време той е бил скандално известен международен търговец. Свързват го с КГБ.

През 2002 година директорът на „Софийската стокова борса“ Христо Миленков изразява убеждение, че изкупуването на зърно е изцяло в ръцете на групировките и изброява имената на ВИС, СИК и ТИМ. Според него по този начин се перат пари. ТИМ участва и в много други сфери на страната като строителството, леката промишленост, кожарската индустрия и хранително-вкусовата промишленост. ТИМ участва и в търговията с метали, в лозарството, винопроизводството, в търговията на дребно и във финансовата сфера.

„Има сведения за случаи на измами с ДДС, извършени с голям размах от дъщерни фирми на ТИМ през 1998–1999 г. Окръжната следствена служба в Шумен е открила производство срещу „ПВП-Груп“ по подозрение в незаконни претенции за възстановяване на ДДС в особено големи размери. Следствието се водило срещу президента на фирмата Валентин Иванов, известен и с прякора Вальо Дроба, и срещу изпълнителния директор Радослав Боев, който бил обявен за национално издирване, както съобщава вестник „Демокрация“, позовавайки се на директора на следствената служба в Шумен.“, е написал още Рот.

Той цитира и сведения от доклад на следствените служи, според които към групировката ТИМ принадлежали повече фирми, които претендирали за данъчни кредити и са си прехвърляли помежду си големи суми. Това е ставало със знанието на шефа на Окръжната данъчна служба Виолин Енчев, който лично е подписвал платежните нареждания. Германският журналист обаче подчертава, че с тези данни трябва да се борави внимателно, защото няма нито един човек от ТИМ, който да е бил подведен под наказателна отговорност.

Групировката инвестира и в увеселителни заведения и комплекси по Черноморието, притежава и футболния клуб „Черно море-Варна“ и много други компании, сред които „Химимпорт“, „България ер“, Централна кооперативна банка /ЦКБ/, застрахователното дружество „Армеец“.

Тесни връзки с групировката ТИМ има и предприятието „Туин Стар Мениджмънт“ АД. През септември 2006 г. министърът на транспорта Петър Мутафчиев подписва договор, по силата на който акционери в този джойнт-венчър са „Франкфурт Еърпорт Сървисис Уърлдуайд“ — Германия („Фрапорт“), и „Туин Стар“ от Варна. Концесията е за период от 35 години.

„Александър Андреев от „Дойче Веле“ каза по този повод, че е получил сведения от български правителствени кръгове, които били много ядосани от факта, че „Фрапорт“ ще работи във Варна и Бургас точно с ТИМ. Други също много сериозни източници стигнаха дори дотам да твърдят, че германският федерален канцлер Ангела Меркел се била застъпила за това „Фрапорт“ да спечели търга. В едно интервю по Българското национално радио министър Петър Мутафчиев не отрече, че „Фрапорт“ работи заедно с групировката ТИМ, около която по мнението на журналистката имало много спорове. Министърът обаче й обясни: „Щом една изтъкната германска фирма е преценила, че ТИМ е подходящият партньор, не е работа на българското правителство да й диктува с кого да сключва сделки. А това, че в обществото действително съществуват съмнения, е тема на друг разговор“. В края на краищата, загадката около директното или индиректното участие на ТИМ във „Фрапорт“ (Франкфурт) намира своя отговор. В средата на февруари 2008 г. става ясно, че „Туин Стар“ е прехвърлила своите дялове в размер на 40 процента на „Химимпорт““, от своя страна, заявиха, че нямат нищо общо с ТИМ.“, е написал по този повод Юрген Рот.

ТИМ и политиката

Германският журналист твърди, че много политици са предлагали услугите си на ТИМ. Един от тях е Красимир Премянов, който е бил важен фактор по време на правителството на БСП с премиер Жан Виденов. Той е бил член на Висшия съвет на партията и председател на парламентарната група. Рот посочва още генерал Ангел Кацаров, бивш ръководител на Военното разузнаване, и адмирал Петър Петров, който е бил заместник-началник на Генералния щаб. Според него с ТИМ са свързани и бившият кмет на Варна Христо Кирчев, както и Кирил Йорданов.

„Името на Кирил Йорданов много често се свързва с ТИМ. Той има големи разправии с няколко началници на отдели, за които се знае, че са проявили предпочитание към „Мултигруп“ при продажбата на недвижими имоти по крайбрежието. Лица, близки до Илия Павлов, шефа на „Мултигруп“, междувременно убит, и до банкера Емил Кюлев (застрелян), били предупредили Кирил Йорданов, че няма да го подкрепят за втори мандат, заради връзките му с ТИМ.“, е написал Юрген Рот.

Информатор му е разказал случай от 1999 година, когато Кирил Йорданов е бил на второ място след първия тур на местните избори. Тогава ТИМ е подкрепял първоначално първия кандидат. Изненадващо обаче на втория тур групировката била подкрепила Йорданов и той спечелил с голяма преднина.

„Оттогава е в много тесни връзки с ТИМ и прави всичко, което му кажат от там.“, твърди информаторът на германския журналист. И допълва:

„Не по-малко показателно е и изказването на един известен бизнесмен от Варна, който много добре познава ТИМ. „Когато първият тур приключи, Митев и Каменов отишли при кмета на Варна и го попитали: «Какво ще стане с нас? Ние ви подкрепяме. Какво ще получим насреща?». Той им отговорил: «Не разговарям с престъпници». Същата нощ Иво и Марин бяха арестувани и вкарани в затвора, а на другия ден подкрепиха Йорданов. Получиха това, което искаха, станаха собственици на огромни обекти, но не направиха нищо незаконно. Никой обаче не знае какво всъщност искат.“

Хотелиер пък твърди, че на практика Йорданов е представител на ТИМ. Всички финансови транзакции на общината, всеки един неин имот, били под техен контрол. Редакторка на варненски вестник пък казва, че всеки играе с някоя партия, а самите ТИМ са си партия. Следовател пък е на мнение, че правителството на БСП, чийто кандидат за кмет е и самият Кирил Йорданов, прави всичко възможно да скрие връзките си с варненската групировка.

Ето какво е казал по въпроса пред Юрген Рот пък Ваньо Танов:

„На тази тема съм разговарял и с президента. Стане ли въпрос за това, и той се измъква. Когато БСП беше още в опозиция, бъдещият вътрешен министър Петков имаше странни контакти. Вадя си заключенията от един разговор с президента, когато му обясних що за човек е министър Петков. Той ми отговори: «Е да, ама нали знаеш как беше тогава, излязохме в опозиция, без никакви средства. Нямахме пари даже да платим телефонните сметки на партията. Тогава Румен Петков ни осигуряваше средствата. И никой от нас не питаше откъде идват тия средства и по какъв начин се е сдобил с тях». «А днес — каза ми президентът — всички се опитват да прехвърлят върху мен цялата вина. Твърдят, че Петков бил главният виновник партията да е толкова тясно свързана с една „групировка“. Това е положението, по-рано беше СИК, сега е ТИМ.“

Танов е подчертал, че всичко се прави много предпазливо и БСП по никакъв начин не иска да се разбира за връзките й с ТИМ, защото България е страна-член на Европейския съюз.

„Би било лошо както за имиджа на хората от ТИМ, така и за имиджа на правителството, ако се окаже, че големите изявления за борба с организираната престъпност и корупцията са само симулиране на дейност.“, е казал още Танов.

И така по време на последния мандат на кмета Кирил Йорданов Централна кооперативна банка е представлявала интересите на общината. Цялото имущество на града е било застраховано в компанията „Армеец“, а „Химимпорт“ е отговарял за реконструкцията на най-големия стадион – „Юрий Гагарин“.

„Повече от ясно е, че ТИМ ползва протекциите и на адвокати, политици и полицаи. Като пример често се цитира бившият военен прокурор Николай Колев, който е тясно свързан с ТИМ. Контактите на прокурора с групировката датират от времето, когато той се занимава с разследването на кражбата на стотици пистолети от гарнизона в Звездец. Сред доверен кръг хора прокурорът казал: „Аз приключих с ТИМ“. Какво иска да каже с това? Че е успял да се справи с ТИМ, като спре влиянието й, или че е един от членовете в стройните редици на групировката? Това така и няма да се изясни, тъй като Николай Колев бе застрелян през 2002 г.“, твърди още Юрген Рот.

Той посочва, че на практика ТИМ вече са структура, покриваща цялата страна. Следовател е казал пред него, че групировката притежава над 50 счетоводни и данъчно-консултантски фирми, които са създадени единствено с цел източване на ДДС. Освен това се стремели да изперат мръсните пари. Следователят е дал пример със закупуването на „Параходство българско речно плаване“ в Русе за 20 милиона евро. След това същото дружество е било продадено на борсата за 60 милиона евро. Купувач е бил отново фирма на ТИМ. По този начин 40 милиона евро са били „узаконени“ с тази сделка.

„Налага се да се отнасяме предпазливо към подобни сведения, макар те да идват от компетентни източници. Освен това, доколкото ми е известно, срещу ТИМ няма никакви следствени или наказателни действия. Едно интересно съобщение във вестник „Дневник“ обяснява донякъде това положение: „На 16 октомври 2005 г. в Министерството на вътрешните работи на България, в присъствието на главния секретар на министерството генерал Илия Илиев и на директора на Национална служба «Полиция» генерал Валентин Петров се състоя пресконференция. «Постигнати са значителни успехи в борбата с организираната престъпност», заяви генерал Валентин Петров. «Групировките вече се броят на пръстите на едната ръка». Генералът обаче не пожела да съобщи имената им. На въпроса на един журналист за най-мощните криминални структури СИК и ВИС генерал Илия Илиев отговори спонтанно: «Съществува и ТИМ», без да обясни, какво всъщност иска да каже. Николай Николаев от групировката ТИМ във Варна реагира тогава на това обвинение доста арогантно: «Генералът трябва да обясни какво е искал да каже. Днес е тука, утре го няма. Генералите ги сменят».“, е написал още Рот.

Той е попитал по този повод Иво Каменов, който му е казал, че имал запис от въпросната пресконференция и това, което се твърди не било вярно. Новото правителство било стъпило скоро и били станали няколко убийства, включително на партньора на Майкъл Чорни. Тогава от кабинета казали, че ще се борят с организираната престъпност и у нас имало пет престъпни групировки. И тогава журналист от „Дневник“, с когото се съдели по това време, попитал в коридора дали ТИМ е сред тях.

Рот обаче се е обърнал и към другата страна и е получил следния отговор:

„Става дума за приватизацията на «Българско речно плаване» АД. Нашите издатели (на вестниците «Капитал» и «Дневник») също участваха. Но този делови спор нямаше отношение към нашия репортаж. Що се отнася до пресконференцията и думите на директора на Национална служба «Полиция», обяснението на Каменов е напълно объркано: пресконференцията не беше в зимния курорт Боровец (както той казва), а в Министерството на вътрешните работи. И не журналист от «Дневник» е задал в коридора въпрос на генерал Петров (както твърди Каменов), а колежка от една частна телевизия.“

Германският журналист е посочил на редица места в своята книга „Новите български демони“, че в България има страх да се говори за групировката ТИМ и че данните за нея са много оскъдни, включително и медиите се опасяват да пишат за това.

Той разказва история, в която бивш шеф на на службата за борба с организираната престъпност в Министерството на вътрешните работи му е казал при много конспиративна тяхна среща в София, че нито една от държавните институции не е готова да признае за съществуването на ТИМ.

„Нейното поле на действие сега е главно икономическата престъпност. Чрез подставени лица се извършват и другите дейности, като търговия с наркотици, проституция. Но официално групировката ТИМ не може да бъде свързана с тях.“, е казал още бившият началник.

Очаквайте продължение.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Проф. Йорданов
Проф. Йорданов
3 години по-рано

Изумителна колекция от „една жена каза“ и „веднъж пред блока чух“ е това нещо, даже няма да го нарека „статия“. Явно разбиранията за журналистика не са това, което бяха…

Тимла
Тимла
3 години по-рано

Троловете на ТИМ явно следят всичко и коментират. А положението с тримта тимаджии е много по-гадно отколкото журналистите го представят. Тия са затънали в кръв до ушите;