Кои са най-желаните специалности за българските студенти?

0
53
Студенти
Студенти. Снимка: Pixabay

Най-предпочитаните специалности за българските студенти са „Право“ и „Психология“, заяви председателят на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева. Тя посочи, че нагласите на младите хора се променят в зависимост от тяхната възраст. Експертът коментира пред „Bulgaria ON AIR“:

„Младите хора имат различни нагласи в различни възрасти. Когато виждаме, че се ориентират към „Право“ и „Психология“, това е свързано с несигурността, която всички забелязваме след пандемията от COVID-19. Ако си минал през „Право“, можеш да се пренасочиш според ситуацията на пазара и това, което се търси, защото си създал фундамент, над който можеш да надграждаш. То е сигурно, защото няма как тези неща да се преустановят„.

Василева посочи, че избора на „Психология“ и работата с човешки ресурси ще бъде едно от основните направления във всеки един бизнес. Тя добави, че трябва да се свиква с това, че хората могат да се преквалифицират. Според нея българските студенти все по рядко избират медицинските специалности и допълни:

Това е една сфера в развитието, която ще бъде доста актуална.

Председателят на БКЗ обясни, че се борави с една нова генерация – нет и алфа. Тя е уверена, че чрез технологиите се върви към самостоятелност. Според нея това ще тласне тази генерация към предприемачество или това хората да създават бизнес или компанията, в която искат да се развиват. По думите й ще има много фирми, които ще работят в сферата на услугите и добави:

Тази генерация е обвързана много с приятелите, имат изключителен нетуърк, който да им помага в дейността – ще бъдат много полезни на бизнеса.

Надя Василева добави, че за никого не е тайна, че в нашата страна имаме застаряващо население и се усеща глад на кадри. Тя изтъкна:

Тук са интересни два въпроса – дали ще може образователната система да подготви кадрите, които са необходими и дали ще може да подготви това население, което е преминало през обучения, които не са адекватни за пазара на труда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments