КНСБ: Ако „ТЕЦ Марица Изток 2“ спре, токът ще поскъпне с 20%

0
108
Пламен Димитров
Пламен Димитров. Снимка: Скрийншот от репортаж на NOVA

От КНСБ твърдят, че ако „ТЕЦ Марица Изток 2“ спре работа, електроенергията у нас ще поскъпне с 20%. Според председателя на синдиката Пламен Димитров регулираният пазар няма да издържи и цената на тока ще скочи незабавно.

Пред „NOVA“ той попита как семействата, които живеят под прага на бедността, ще плащат тази скъпа електроенергия.

Синдикатите са готови и на протест, който според тях ще е в защита на енергетиката.

От своя страна бизнесът е точно на обратното мнение. Работодателските организации изпратиха нарочно писмо до премиера Бойко Борисов, в което се обявиха „против“ държавата да спасява „ТЕЦ Марица Изток 2“. Според тях именно това води до поскъпване на тока. Те цитираха данни, според които бизнесът в България плаща най-скъпата електроенергия в цяла Европа.

Освен това от бизнеса посочиха, че след като „ТЕЦ Марица Изток 2“ получава „пари наготово“, тя не се стреми да си оптимизира разходите. Според тях централата работи на 50% и по-малко от капацитета си, без да оптимизира и без това раздутата численост на персонала. В края на 2019 година в „ТЕЦ Марица Изток 2“ са работили 2400 души. Те дадоха за сравнение „КонтурГлобал Марица изток 3“, в който работят около 400 служители.

Бизнесът твърди, че за всичко това плащат крайните потребители на електроенергия.
Освен това работодателите посочиха, че към септември 2019 година централата е отчела загуби от 173 милиона лева, като в същото време тя постоянно намалява производството си, с което допринася за високата цена на тока в България.

За месец януари пък е нямало държава в Европейския съюз с по-висока цена на електроенергията за индустрията.

Сега Пламен Димитров подчерта, че „зелената сделка“ покрива 10 области. От нея тежките индустрии ще бъдат пряко потърпевши. Той обяви, че Франция вече си е променила становището и възприема ядрената енергетика като „зелена“. Според него, когато има силно лобиране, може да се постигнат отстъпки и България да не затвори през 2025 година мощностите си.

Председателят на КНСБ коментира и разследването на целия приватиционен процес у нас. Преди седмица главният прокурор Иван Гешев възложи на ДАНС пълна проверка на всички сделки и на следприватизационния контрол върху тях.
Димитров обяви, че е писимистично настроен, че тази акция ще стигне до морално възмездие, защото у гражданите има нарастващо чувство на несправедливост. Според него е имало дълбоко усещане, че някой е крадял в годините на прехода.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments