Климатичните промени увеличават 100 пъти вероятността за рекордни жеги в Индия и Пакистан

0
18
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Учени предупредиха, че климатичните промени са увеличили 100 пъти вероятността за рекордни топлинни вълни на територията на северозападна Индия и Пакистан, като двете страни редовно за засегнати от високи температури, които нарушават ежедневието на местните жители, пише „BBC“.

В свой анализ учени в областта на климата от Метеорологичната служба на Обединеното кралство установиха, че естествената вероятност топлинна вълна да надвиши средните температури от 2010 г. е веднъж на 312 години, но когато се вземе предвид осезаемото изменението на климата, шансовете се увеличават до веднъж на всеки 3,1 години. Месеците април и май през 2010 г. са използвани като точка за сравнение, защото през тези месеци са регистрирани най-високите средни температури от 1900 г. насам.

Рязкото покачване на температурите в някои части на Пакистан и Индия през последните седмици принуди училищата да затворят, нанесе щети на реколтата, оказа натиск върху енергийните доставки и накара местните жители да се затворят вкъщи. Експертите споделиха, че са започнали да си задават въпроса дали хората изобщо могат да оцелеят при такива аномалии. В Джакобабад, един от най-горещите градове в света, който се намира в пакистанската провинция Синд, температурата достигна 51 градуса по Целзий в неделя и 50 градуса по Целзий през предишния ден. В съседна Индия температурите в столицата Делхи в неделя надхвърлиха 49 градуса по Целзий.

Анализът съдържа и прогнози, според които до края на века честотата на подобни горещи вълни в региона ще се увеличи до веднъж на 1,15 години. Индия и Пакистан са силно уязвими към въздействията на климатичната криза, особено по отношение на екстремните горещини. По-рано този месец Чандни Сингх от Междуправителствения комитет по изменение на климата (МГИК) заяви, че има предел на възможностите на хората да се адаптират към такива горещини, и добави, че една толкова екстремна горещата вълна е „тест за границите на човешката способност за оцеляване„.

Учените твърдят още, че по време на неотдавнашната гореща вълна в двете азиатски страни вероятно е бил достигнат нов температурен рекорд. През последните дни температурите там леко се понижиха, но според Пол Хътчън от Отдела за глобално ориентиране на Метеорологичната служба „почивката“ от жегите вероятно ще бъде краткотрайна.

Изглежда, че горещините ще се увеличат отново от средата на седмицата, като ще достигнат своя връх в края на седмицата или през уикенда, като максималните температури отново ще достигнат 50 градуса по Целзий на някои места, а и през нощта ще продължат да бъдат много високи. През уикенда температурите вероятно отново ще се понижат и ще се доближат до средните. Освен това в региона продължава да съществува повишен риск от пожари (предимно от планирано палене на огън в селското стопанство), което допълнително ще влоши качеството на въздуха. Силните ветрове ще доведат до повишена концентрация на прахови частици.“, предупреждава Пол Хътчън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments