Китайските размирици в Гуанджоу продължават на фона на нарастващия гняв срещу COVID-блокирането

0
39
COVID-19
Снимка: Pixabay

Хората в южния китайски град Гуанджоу влязоха в сблъсъци с полицията през нощта в последния протест срещу строгите правила поради COVID в страната, предава „BBC“.

Кадри онлайн показват полицаи в защитни бели костюми, които стискат щитове за борба с безредиците, за да се предпазят от отломки и стъкла, хвърлени по тях от протестиращи. На друго видео се вижда как хора са отвеждани с белезници.

В сряда градските власти съобщиха, че ограниченията за COVID ще бъдат смекчени в няколко района. Китай отбеляза рекорден брой нови случаи през последните дни. Според публикации в социалните медии протестите са се състояли късно във вторник и в ранните часове на сряда в квартал Хайджу. Един жител на Гуанджоу сподели пред агенция AFP, че е видял около 100 полицаи да се събират в село Хоаджу в Хайджу и да арестуват най-малко трима мъже. Хайджу също стана сцена на гневни протести срещу COVID-19 по-рано този месец.

Последните безредици последваха вълна от протести в Китай през уикенда, предизвикана от пожар във висок блок в западния регион Синдзян, който уби 10 души в четвъртък. Много китайци смятат, че дългосрочните COVID ограничения в града са допринесли за смъртните случаи, въпреки че властите отричат ​​това. Това накара хората в Шанхай и Пекин и други големи градове да излязат на улиците, настоявайки за прекратяване на строгите мерки срещу COVID – като някои също призоваха президента Си Дзинпин да се оттегли. Тези протести по-късно отшумяват на фона на силно полицейско присъствие там, където се провеждат демонстрациите.

Оттогава висшата агенция за сигурност на страната призова за потушаване на „враждебните сили“ и има съобщения за контакти на полицията с протестиращи, изискващи информация къде са били.

Във вторник здравните служители бяха попитани дали има някакви планове за облекчаване на мерките за COVID в светлината на протестите – един служител коментира, че Китай ще „пренастрои и модифицира“ мерките, за да контролира „отрицателното въздействие върху поминъка и живота на хората“.

Китай остава единствената голяма икономика със стриктна политика за нулев COVID, като местните власти ограничават дори малки огнища с масови тестове, карантини и внезапни блокирания.

Въпреки че Китай разработи свои собствени ваксини срещу COVID, те не са толкова добри, колкото иРНК технологията – като препаратите на Pfizer и Moderna – използвани на други места по света.

Две дози от ваксината на Pfizer/BioNTech осигуряват 90% защита срещу тежко заболяване или смърт срещу 70% с китайската Sinovac. Освен това ваксините не са поставени на достатъчно хора. Твърде малко от възрастните хора – които е най-вероятно да умрат от COVID – са били имунизирани.

Освен това има много малък „естествен имунитет“ от хора, преживели инфекции като следствие от спирането на вируса на място.

Това означава, че новите варианти се разпространяват много по-бързо от вируса, който се появи преди три години и има постоянен риск той да бъде внесен от страни, които позволяват на вируса да се разпространява.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments