Китайски учени: COVID-19 е мутирал в повече от 30 щама

0
254
Микроскоп
Снимка: Pixabay

Китайски учени изолираха повече от 30 мутации на новия коронавирус, което според тях може отчасти да обясни защо той е по-смъртоносен в определени части на света, в сравнение с други, пише „SkyNews“.

Медицински изследователи от университета в Жеджианг заявиха, че разполагат с преки доказателства, че вирусът е придобил мутации, способни да променят съществено неговата патогенност.

Изследването е изготвено от екип, с участието на професор Ли Ланджуан, един от най-добрите учени в Китай, като по официални данни тя е първият експерт, предложил ограничителен режим в Ухан, където е огнището на COVID-19.

Пробите за изследването за взети от 11 пациенти, приети в болници в Ханджоу, на 470 мили източно от Ухан, между 22 януари и 4 февруари, по време на ранната фаза на пандемията.

Прилагайки „ултра-дълбоко секвениране“, изследователите са идентифицирали 33 мутации на новия коронавирус, известен като SARS-CoV-2, като 19 от щамовете са нови.

Най-смъртоносните мутации на вируса са открити най-вече при пациенти от Европа, съобщава вестник South Morning China Post. Междувременно, по-леките щамове са открити предимно при хора от САЩ, особено от щата Вашингтон, пише още вестникът.

Една от мутациите на коронавируса, открита при петима пациенти, участвали в изследването, преди това е била наблюдавана само при един случай на пациент от Австралия, гласят данни на проучването.

Откритията сочат, че същинското разнообразие на вирусни щамове до голяма степен все още се подценява.

Специалистите също така предупредиха, че разработчиците на ваксини трябва да вземат предвид увеличаващия се брой мутации на вируса, за да се избегнат потенциални неуспехи.

В изследването учените определиха какво е състоянието на вирусния товар, което означава количеството на вируса в човешките клетки, след един, два, четири и осем часа, както и на следващия ден и 48 часа по-късно.

Най-агресивните щамове създават до 270 пъти по-висок вирусен товар, сравнение с най-слабо мощния щам, установиха учените.

Екипът обясни, че откритията показват също, че по-високият вирусен товар води до по-висок процент на смърт на клетките.

Десет от 11-те пациенти, участвали в изследването, включващо осем мъже и три жени на възраст между четири месеца и 71 години, са имали умерени или по-тежки симптоми на COVID-19. Всички те са се възстановили успешно от вируса, според данните на изследването, публикувано от medRxiv.

Резултатите, които не са били оспорени от други специалисти, са одобрени от университета в Жеджианг, гласи официална информация.

Има повече от 2,4 милиона случаи на заразени с коронавирус по целия свят и повече от 170 000 смъртни случая в резултат от инфекцията, разкриват данни на университета „Джонс Хопкинс“, който проследява пандемията.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments