Китайската „революция“ струва на инвеститорите 3 трилиона долара. Защо това не ги плаши?

0
16
Инвестиция
Инвестиция. Снимка: Pixabay

Крупните инвестиционни компании в световен мащаб все още работят активно с Китай въпреки мащабните репресии срещу бизнеса от управляващата Комунистическа партия. До момента това е довело до намаляването на пазарната стойност на най-големите компании в страната с 3 трилиона долара, предава „CNN“.

Дори фактът, че властите разрушават статуквото в областта на технологиите, образованието и други сфери, някои от най-изявените имена, притежаващи ценни активи, твърдят, че все още има добри възможности за инвестиции. Според тях неотдавнашните регулаторни мерки са били необходими и дори са въведени по-късно, отколкото трябва. Експертите смятат, че азиатската страна остава особено привлекателна за бизнес начинания.

„Китай в дългосрочен план няма да бъде повлиян прекалено негативно.“

Това твърди Лука Паолини, главен стратег в швейцарската компания Pictet Asset Management, която разполага с активи в размер на 746 млрд. долара. Това не е единствената бизнес структура, която процъфтява в условия на криза. Много от най-големите имена на Уолстрийт, включително BlackRock, най-крупният мениджър на активи в света, Fidelity, както и Goldman Sachs, все още съветват клиентите си да продължат да търгуват, макар и предпазливо.

Стратези от BlackRock все пак предупреждават, че ограничителните мерки, свързани с пандемията, които често се променят в Китай ще окажат някакво влияние на световните пазари. Според тях китайските власти вероятно ще балансират разпоредбите и стремежа за постигане на икономическа стабилност, което на практика означава, интензивността на регулаторните мерки може да намалее на фона на по-бавения растеж и нестабилността на пазара.

Мащабен отзвук в световен мащаб

Ограничителните режими, въведени в много страни през последната година, разтърсиха силно много бизнеси, като експертите очакват осезаемо забавяне на икономическия растеж. Секторът на услугите в световен мащаб се е свил значително през август за първи път от 18 месеца насам.

Съобщава се, че финансовата технологична компания Ant Group вече струва половината от това, което е било преди планираното публично предлагане да бъде отложено през ноември миналата година. Сега ръководството е принудено принудена да преразгледа бизнес стратегията си. Акциите на компанията Didi също не могат да достигнат до предишната си стойност, след като Пекин започна разследването на компанията по-рано това лято.

Някои запалени привърженици на китайските инвестиции, включително основателят на SoftBank Масайоши Сон, предупредиха, че ще изчакат въвеждането на по-умерени разпоредби, преди да се решат да търгуват по- смело отново. Други, включително Bank of America, препоръчват на търгуващите да се откажат изцяло от китайските технологични акции, както и да бъдат внимателни на пазарите в други части на Азия.

Пекин даде ясен сигнал, че неговият труден подход ще продължи поне през следващите пет години. Президентът Си Цзинпин обяви в понеделник, че са необходими антимонополни и други мерки за постигане на „общ просперитет„. Държавните медии разпространиха бързо статия, която за пръв път се появи в социалните медии. В нея мащабните репресии на Си в областта на икономиката, финансите, културата и политиката  са наречени открито „мащабна революция за прекратяване на капиталистическия рай на китайските пазари„.

Чуждестранните инвеститори, които избират да инвестират в Китай, забелязват, че е изключително трудно да разпознаят навреме тези рискове“., сподели инвеститорът милиардер Джордж Сорос по-рано тази седмица на страниците на „Financial Times“. По негови думи версията на Си за комунистическата партия е действала като „актуализирана версия“ на тази, управлявана от Мао. Той коментира още: „Никой инвеститор няма опит с този Китай, защото по времето на Мао не е имало фондови пазари.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments