Китай стартира проекти за изграждане на брак от „нова ера“ и култура за раждане на деца

0
43
Китайски деца.
Китайски деца. Снимка: Пиксабей

Китай ще стартира пилотни проекти в повече от 20 града, за да създаде „нова ера“ култура на брак и раждане на деца, за да насърчи приятелска среда за раждане на деца – най-новият ход на властите за стимулиране на намаляващата раждаемост в страната, предава „Агенция Ройтерс“.

Китайската асоциация за семейно планиране, национален орган, който прилага правителствените мерки за населението и раждаемостта, ще стартира проекти за насърчаване на жените да се женят и да имат деца, съобщи подкрепяният от държавата Global Times в понеделник.

„Насърчаването на женитбата, раждането на деца на подходяща възраст, насърчаването на родителите да споделят отговорностите за отглеждане на децата и ограничаването на високите „цени на булките“ и други остарели обичаи са фокусът на проектите, пише Times.

Градовете, включени в пилотния проект, включват производствения център Гуанджоу и Хандан в китайската провинция Хъбей. Асоциацията вече стартира проекти в 20 града, включително Пекин миналата година, пише още „Times“. Пред изданието демографът Хе Яфу коментира:

„Обществото трябва да насочва младите хора повече към концепцията за брака и раждането.“

Проектите идват на фона на редица мерки, които китайските провинции въвеждат, за да стимулират хората да имат деца, включително данъчни стимули, жилищни субсидии и безплатно или субсидирано образование за трето дете.

Китай прилага твърда политика за едно дете от 1980 г. до 2015 г. – коренът на много от неговите демографски предизвикателства, които позволиха на Индия да стане най-населената нация в света. Оттогава границата е повишена до три деца.

Загрижени за първия спад на населението на Китай от шест десетилетия и бързото му застаряване, политическите съветници на правителството предложиха през март самотните и неомъжените жени да имат достъп до замразяване на яйцеклетки и IVF лечение, наред с други услуги за повишаване на раждаемостта в страната.

На много жени е отлагано правото да имат повече деца или изобщо да имат поне едно дете поради разходите за грижи за децата и трябва да спрат кариерата си, като дискриминацията по пола все още е ключово препятствие.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments