
Китай предупреди, че ще отвърне на удара на държави, които сключват сделки със САЩ, които накърняват интересите на Пекин, тъй като търговската война между двете най-големи икономики в света заплашва да засегне и други нации. Коментарите идват след информацията, че властите в САЩ планират да окажат натиск върху правителствата да ограничат търговията с Китай в замяна на освобождаване от тарифите на САЩ, предава „BBC“.
Администрацията на Тръмп започна преговори с търговски партньори относно митата, като миналата седмица японска делегация посети Вашингтон, а Южна Корея трябва да започне преговори тази седмица. Откакто се завърна в Белия дом през януари, Тръмп наложи големи данъци върху китайския внос, докато други страни също бяха засегнати от налози върху техните стоки.
„Умиротворяването не може да донесе мир и компромисът не може да спечели едно уважение“, каза говорител на китайското Министерство на търговията.
„Китай твърдо се противопоставя на която и да е страна да постигне сделка за сметка на интересите на Китай. Ако това се случи, Китай никога няма да го приеме и решително ще предприеме контрамерки“.
Забележките повториха редакционна статия от миналата седмица в контролирания от държавата „China Daily“, който предупреди Европейския съюз да не се опитва да „успокои“ САЩ. Коментарите дойдоха след твърденията, че САЩ планират да използват тарифни преговори, за да окажат натиск върху десетки държави да наложат нови бариери пред търговията с Китай.
„BBC“ поиска от Министерството на финансите на САЩ и от Търговския представител на САЩ отговор на докладите. Тръмп каза, че повече от 70 страни са протегнали ръка, за да започнат преговори след обявяването на митата.
„Ако поставите числата, около 20% от рентабилността на Япония идва от Съединените щати, около 15% идва от Китайската народна република“, каза Йеспер Кол от японския оператор на платформа за онлайн търговия Monex Group, добавяйки: „Разбира се, Япония не иска [да] избира между Америка и Китайската народна република.“
Япония започна преговорите със САЩ миналата седмица, когато нейният главен преговарящ по тарифите Рьосей Аказава се срещна с президента на САЩ във Вашингтон. Изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Дък Су заяви, че страната му ще започне търговски преговори със САЩ по-късно тази седмица.
Междувременно вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс се очаква да се срещне с премиера на Индия Нарендра Моди по време на посещение в страната тази седмица. Индия е изправена пред тарифна ставка от 26%, ако не успее да постигне търговско споразумение с администрацията на Тръмп. Миналата седмица Ванс каза, че има „добър шанс“ да бъде постигнато търговско споразумение с Обединеното кралство.
„Със сигурност работим много усилено с правителството на Кийр Стармър“, каза той в интервю за уебсайта „UnHerd“.
След встъпването в длъжност на Тръмп имаше вълна от информация за мита. Президентът на САЩ каза, че данъците върху вноса ще насърчат потребителите в САЩ да купуват повече стоки, произведени в Америка, ще увеличат размера на събраните данъци и ще доведат до големи инвестиции в страната.
Но критиците смятат, че връщането на производството обратно в САЩ е сложно и може да отнеме десетилетия и че междувременно икономиката ще буксува.
Тръмп също се отказа от много от намеренията си. Само часове след като високите налози върху десетки търговски партньори на Америка бяха въведени по-рано този месец, той обяви 90-дневна пауза на тези тарифи за всички страни с изключение на Китай, изправен пред нарастващата опозиция от страна на политиците и пазарите.
Тръмп наложи данъци до 145% върху вноса от Китай. Други държави сега са изправени пред обща американска тарифа от 10% до юли. Неговата администрация каза миналата седмица, че когато новите мита се добавят към съществуващите, налозите върху някои китайски стоки могат да достигнат 245%.
Китай отвърна на удара със 125% данък върху продуктите от САЩ и обеща да се „бори докрай“.
Търговската война между двете най-големи икономики в света разтърси световните финансови пазари по-рано този месец.
Присъединете се към нашия Телеграм