Ким Чен Ун заведе дъщеря си на изстрелване на ракета и никой не разбра защо

0
55
Ким Чен Ун
Ким Чен Ун. Снимка: Пиксабей

Баща и дъщеря вървят ръка за ръка близо до извисяващо се оръжие за масово унищожение, пише „CNN“. Това беше сцената, която Северна Корея показа на света в събота, когато държавните медии разпространиха първите снимки на Ким Чен Ун с дете, за което се смята, че е дъщеря му Джу Ае. Според експерти е междуконтинентална балистична ракета (ICBM).

Северна Корея съобщи, че ракетата, изстреляна в петък от международното летище в Пхенян, е Hwasong-17, огромна ракета, която теоретично може да достави ядрена бойна глава до континенталната част на Съединените щати. Но дори след като Ким предупреди, че неговите ядрени сили са готови да участват в „истинска война“ с Вашингтон и неговите съюзници Южна Корея и Япония, момичето, а не ракетата, беше тази, която грабна вниманието на света.

Какво означаваше присъствието ѝ на изстрелването? Може ли тя да бъде възможен наследник на Ким? Какво общо има едно приблизително 9-годишно момиче с ядрените оръжия?

Лейф-Ерик Ийсли, доцент по международни изследвания в женския университет Ewha в Сеул, е на мнение, че присъствието на момичето трябва да се разглежда през домашна призма. Ийсли подчерта:

„Извън Северна Корея може да изглежда обезумяло да позираш пред камерите ръка за ръка с дете пред ракета с голям обсег, предназначена да достави ядрено оръжие в далечен град.“

„Но в Северна Корея предполагаемото успешно изстрелване на най-голямата междуконтинентална балистична ракета в света е причина за национално празнуване.“

Ян Му Джин, президент на Университета за севернокорейски изследвания в Юга, също отбеляза вътрешния наклон в изображенията на дъщерята на Ким. Пред канадската телевизия Global News Янг заяви:

„Показвайки известно време с дъщеря си, изглеждаше, че той (Ким) иска да покаже семейството си като добро и стабилно и да покаже себе си като лидер за нормалните хора.“

Изображенията също представят момичето като ключов член на кръвната линия на Ким, обясни Янг.

Северна Корея се управлява като наследствена диктатура от основаването ѝ през 1948 г. от Ким Ир Сен. Неговият син Ким Чен Ир пое управлението след смъртта на баща си през 1994 г. А Ким Чен Ун пое властта 17 години по-късно, когато Ким Чен Ир почина. Но някаква краткосрочна промяна в севернокорейското ръководство е много малко вероятна.

Ким Чен Ун е само на 38 години. И дори ако някакъв неочакван проблем би могъл да отнеме живота му, Джу Ае вероятно е поне на десетилетие или повече от възможността да замени баща си на върха на севернокорейската държава.

„Наистина не съм сигурен относно последиците за наследството от представянето на дъщеря му“, изтъкна Анкит Панда, старши сътрудник в програмата за ядрена политика във Фондацията Карнеги за международен мир. Той подчерта:

„От една страна, публичното разкриване на (едно) дете не може да бъде взето с лека ръка от който и да е севернокорейски лидер, но тя е непълнолетна и нейната роля в теста не беше особено оценена от държавните медии.“

Видеото с ракети може да даде улики

Panda отбеляза, че видеото, публикувано от Северна Корея за изстрелването на междуконтиненталната балистична ракета в петък, може да се окаже много по-ценно за западното разузнаване от всичко, събрано от присъствието на дъщерята на Ким. Той увери:

„САЩ разполагат със сложни източници и методи, които ще им дадат огромна представа за ракетите на Северна Корея, но видеото може да бъде полезно за изграждането на по-пълен модел на ефективността на ракетата,“

И още:

„В миналото анализаторите са използвали видеоклипове, за да изведат ускорението на ракетата при изстрелване, което може да ни помогне да идентифицираме нейната цялостна ефективност.“

Това беше едва третият път, когато Пхенян публикува видео на изстрелване на ракета от 2017 г., според Panda.

„Севернокорейците бяха значително по-прозрачни преди 2017 г., когато основната им грижа беше надеждността на тяхното ядрено възпиране“, обясни той.

Докато тестът в петък показа, че Пхенян може да изстреля голяма междуконтинентална балистична ракета и да я задържи във въздуха повече от час, Северна Корея все още не е демонстрирала способността да постави бойна глава върху балистична ракета с голям обсегснаряди, които се изстрелват в космоса – това е способни да преживеят огненото повторно навлизане в земната атмосфера, преди да се гмурнат към целта си.

Анализатори обаче са на мнение, че с многократните си тестове севернокорейците усъвършенстват своите процеси. Ракета, за която се смята, че е Hwasong-17 ICBM, тествана по-рано този месец, се провали в ранните етапи на полета си.

„Фактът, че (тестът в петък) не се взриви, показва, че са постигнали напредък в отстраняването на техническите проблеми, белязали предишни тестове“, заяви директорът на проекта за ядрена информация към Федерацията на американските учени Ханс Кристенсен.

Какво следва като действие от Северна Корея, никой не може да гадае. През по-голямата част от тази година западни анализатори и източници от разузнаването прогнозираха, че Северна Корея ще тества ядрено оръжие, като сателитни изображения показват активност на площадката за ядрени опити. Подобен тест ще бъде първият за Пхенян от пет години насам. Но Янг, президент на Университета за севернокорейски изследвания, каза пред Global News, че тестът от петък може да е намалил всякаква спешност за ядрен опит, поне за момента. Той е на мнение:

„Възможността седмият ядрен опит на Северна Корея да бъде извършен през ноември изглежда малко ниска сега.“

„Но друг тест на междуконтинентална балистична ракета може да бъде отговорът на Пхенян, ако САЩ продължат да укрепват военното си присъствие в региона и разширят ученията с Южна Корея и Япония“, обясни той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments