Кандидатите на Румъния и Унгария за ЕК бяха спрени заради конфликт на интереси

0
75
Снимка: Sebastien Bertrand/Wikimedia Commons
Снимка: Sebastien Bertrand/Wikimedia Commons

Кандидатите за Европейската комисия от Унгария и Румъния имат конфликт на интереси, което подкопава техните кандидатури, заявиха представители на ЕС в четвъртък, предаде „Ройтерс“.

На кандидата за еврокомисар по транспорта – румънския социалист Рована Плумб – и на предложения еврокомисар по разширяването на ЕС – бившият министър на правосъдието на Унгария Ласло Трочани – беше заявено, че изслушванията им за потвърждение не могат да продължат поради несъответствия във финансовите им отчети.

Този ход представлява проблем както за унгарския премиер Виктор Орбан, който предложи Трочани, така и за румънското правителство, което е вплетено в политическа криза и вече се сблъска със съпротива в Брюксел по отношение на други кандидати.

Правната комисия на парламента на ЕС „току-що гласува, че кандидатът за Европейската комисия на Румъния Рована Плумб не трябва да ходи на изслушване“, заяви в „Туитър“ Тибаут Клайнер, един от главните сътрудници на еврокомисаря по човешките ресурси Гюнтер Йотингер.

Изслушванията на предложените комисари ще се проведат следващата седмица. Изслушванията са предварително условие за официални назначения преди новата Европейска комисия, изпълнителната група на ЕС, да встъпи в длъжност през ноември.

Евродепутатите от правната комисия интервюираха Трочани, който бе номиниран за еврокомисар по политиката на съседство и разширяването, за адвокатска кантора, която е основал през 1991 г.

Веднага след представянето на Трочани като унгарския кандидат за екипа на Фон дер Лайен последваха критики, че той е лично отговорен за отслабване върховенството на закона в Унгария. Той бе министър на правосъдието и член на Върховния съд в страната и сега специалисти по международно право и представители на неправителствени организации изразиха притеснения, че точно Трочани може да получи ресора разширяване на ЕС и отношения със съседните държави. Действията му в Унгария се тълкуват като много неподходящи за пост, който би трябвало в района на Западните Балкани да се занимава именно с върховенството на закона, което е един от основните дефицити за започване на преговори за членство.

Трочани стои зад закона, с който бе забранено на неправителствени организации да работят с бежанци и кандидати за убежище, както и зад поправките, довели до закриване на американската програма на Централноевропейския университет в Будапеща.

В другия случай, още от избирането й за кандидат за еврокомисар Плумб бе сочена като едно от проблемните лица. Бивш министър на околната среда, след това министър за европейските фондове, 59-годишната румънка бе обвинена, че е разработила правителствено решение в полза на компания, близка до бившия силен човек на левицата в страната й – Ливиу Драгня, който е в затвора от май. Румънският парламент обаче отказа през 2017 г. да й отнеме имунитета, с което принуди антикорупционната прокуратура да закрие делото.

В сряда евродепутатите решиха да повикат Плумб, за да обясни защо не е декларирала два заема на стойност почти 1 милион евро пред ЕП. Един от заемите е бил за покупка на недвижимо имущество, а другият – за политическо дарение за нейната Социалдемократическа партия.

Говорителят на Европейската комисия Мина Андреева заяви, че процедурата засега е отменена, което обаче не означава, че кандидатите непременно ще бъдат заменени. Тя уточни, че решението какво ще става от тук нататък е изцяло в ръцете на Европарламента.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments