Канада забранява вноса на суров петрол от Русия

0
26
Петролно находище
Петролно находище. Снимка: Pixabay

Канадският министър-председател Джъстин Трюдо обяви забрана за внос на руски петрол след инвазията на страната в Украйна. Той заяви, че приходите от петрола са помогнали за подкрепата на президента Владимир Путин и руските олигарси, пише „BBC“.

Координираните западни санкции срещу Русия са насочени към нейните банки, но останалите страни все още приемат вноса на руски петрол и природен газ. За разлика от Европа обаче, Канада не е силно зависима от руския износ на петрол.

Макар че през последните години Канада е внесла много малко количество руски петрол, тази мярка е сериозно послание.“, обяви Трюдо по време на пресконференция.

По данни на Канадската статистическа служба през 2021 г. Канада е внесла енергийни продукти на стойност едва 289 млн. канадски долара (170 млн. паунда). Страната е четвъртият по големина производител на петрол в света. Европа обаче е много по-зависима от доставките от Русия. Една четвърт от вноса на петрол в Европейския съюз идва от Русия, както и около 40% от вноса на природен газ в ЕС.

Отказът от закупуване на нейния петрол и природен газ би бил много тежка санкция от страна на европейските държави, но досега политиците не са били склонни да предприемат тази стъпка, притеснени от неизбежното въздействие върху цените на енергията в собствените им страни. Цената на суровия петрол тип се повиши с 4,6%, достигайки 102 долара за барел вчера, след като западните страни наложиха нови санкции на Русия – един от най-големите производители на енергия в света. Въпреки че Обединеното кралство получава по-голямата част от вноса си от Норвегия и САЩ, цените на горивата в Обединеното кралство отбелязаха рекордни нива вчера, тъй като последиците на руската инвазия засегнаха сериозно световните енергийни пазари.

Износът на руски нефт и газ съставлява 1/5 от руската икономика и половината от приходите, идващи от износ. По последни данни на „Евростат“ страната е най-големият партньор на Европейския съюз в търговията с петрол. През уикенда западните държави обявиха, че ще наложат санкции на Руската централна банка, за да ѝ попречат да продава огромните си резерви с цел подкрепа на собствените си банки и компании. Руската централна банка е натрупала резерви в размер на 630 млрд. долара.

Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки заяви, че санкциите, насочени срещу руския енергиен сектор, остават на дневен ред. В събота ЕС, САЩ, Обединеното кралство и други съюзници също обявиха, че на някои големи руски банки ще бъде забранено да използват международната платежна система SWIFT. Това е глобалната финансова артерия, която позволява безпроблемно и бързо прехвърляне на финансови средства през границите. Забраната, която ще попречи на Русия да използва SWIFT, ще засегне плащанията за ключови енергийни и селскостопански продукти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments