Какво пише в позицията на „Възраждане“ за намеренията да се пуснат в продажба 20% от земите от държавния поземлен фонд?

1
172
"Възраждане". Снимка: "Възраждане"

„Днес стана ясно, че за да осигури приходната част на Бюджет 2024 г., министърът на финансите Асен Василев възнамерява да пусне за продажба чрез поименни компенсационни бонове, близо 700 000 декара земи от Държавния поземлен фонд. Това е близо 1/5 от земята, която стопанисва Министерство на земеделието и храните. Това е земеделската земя, чрез която се оземляват малките земеделски производители, това са пасищата, мерите и ливадите, които ползват българските животновъди, това е земята, чрез която се компенсират земеделските производители, поставени в неравностойно положение, спрямо големите такива в условията на монопол.“

Това се посочва в позиция на „Възраждане“, в която категорично се възразява срещу това намерението на Василев и в която се напомня, че в Конституцията е записано следното:

„Чл. 18. (6) Държавните имоти се стопанисват и управляват в интерес на гражданите и на обществото.
Чл. 21. (1) Земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото.“

Становището продължава по следния начин:

„В този смисъл заявяваме и нашата официална позиция по темата, а именно – че Министерство на финансите, в лицето на министър Асен Василев се готви да извърши нарушение на Конституцията на Република България и поредното национално предателство.

Съгласно чл.35, ал.4 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи „Участници в търговете за земеделски земи от държавния поземлен фонд могат да бъдат единствено притежатели на поименни компенсационни бонове, на компенсаторни записи и на жилищни компенсаторни записи.“

Всички ние си спомняме как се получаваха и колко струваха навремето поименните компенсаторни бонове. Освен това тези бонове могат да се търгуват без ограничения. Тук остава отворен въпросът, някой знаел ли е предварително за намеренията на министъра на финансите. Имало ли е засилено търсене на такива бонове в последните няколко месеца? Това са важни въпроси, на които трябва да се отговори, защото съгласно ал.5 на същия този член 35 се казва, че едва 40% от предложената цена в търговете за земеделски земи от държавния поземлен фонд се заплащат от спечелилия участник с парични средства – останалите 60% от цената се изплаща, именно с такива поименни компенсационни бонове. Това означава, че под предлог в Бюджет 2024 да се заложи един изкуствен 3 процентен дефицит, ще се даде възможност определени лица да закупят за жълти стотинки една пета от Държавния поземлен фонд на България.

Ние от „Възраждане“ се обявяваме категорично против това намерение и ще сезираме отговорните институции, в това число и Прокуратурата.“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Никола Стоянов в ефира на „bTV“. По повод държавния поземлен фонд, той отбеляза, че в план-сметката за догодина няма […]