Какво е нужно, за да се извършват по-бързо автоекспертизите при катастрофи?

1
46
Катастрофа
Илюстративна снимка

Днес за пореден път близки на загинали при катастрофи организират среща с политици и експерти от 14:00 часа в парламента. Поводът – да се обсъдят възможностите за по-бързи автоекспертизи след пътнотранспортни произшествия /ПТП/. Тъй като именно те се оказват ключови за изхода на делото.

От Фондация „Ангели на пътя“ от години се борят за по-строги санкции при ПТП-та, промени в законодателството и по-бързо разследване на произшествията.

Представителят на фондацията Петя Иванова заяви в ефира на „БНТ“, че като се изключат знаковите дела, които приключват много бързо, за останалите случаи, автоекспертизите се бавят много. Тя даде примери с конкретни дела със забавяне от по година и половина до две и повече години. От фондацията настояват освен автотехническите и медицинските експертизи да се изготвят в най-кратък срок. Загиналите ни децата заслужават реално и бързо правосъдие, а не с години да се влачат по съдилищата. Тя подчерта, че в момента България е на челно място по смъртност при ПТП в Европейския съюз.

Целта на днешната среща е да се обсъдят предложенията с експертите, да се обединят в едно и да влязат възможно най-бързо за обсъждане в парламента. Едно от тях е да се закупи модерна апаратура на стойност около 100 хил. лв. С нейна помощ автотехническите експертизи ще могат да бъдат изготвени за месец.

Друг проблем, който Петя Иванова посочи, е малкото на брой квалифицирани специалисти, които имат нужния опит и ценз, за да извършват такива експертизи. В регистъра фигурират 140-150 автотехници, но те нямат достатъчна подготовка и образование за тази дейност. На практика само 15-20 човека реално работят по автотехническите експертизи.

От 22 април, по инициатива на фондацията, всички шофьори, които карат с превишена скорост, ще получава писмо от близък на загинал при катастрофа.

Ще обяви ли България национална епидемия заради заразените с коклюш?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Какво е нужно, за да се извършват по-бързо автоексперти… […]