Каква е причината САЩ да реагират предпазливо на бунта в Русия?

0
44
Белият дом
Снимка: Pixabay

На пръв поглед размириците в Русия изглеждат като нещо, за което САЩ имат повод да празнуват. Мощна наемническа групировка участва в краткотраен сблъсък с руската армия точно в момента, в който Украйна се опитва да набере скорост в критичната си контраофанзива.

Интересно е да се отбележи обаче, че публичната реакция на Вашингтон определено е предпазлива. Високопоставени лица твърдят, че САЩ не са изиграли никаква роля в конфликта, настояват, че това е вътрешен въпрос за Русия и отказват да коментират открито дали това може да повлияе на войната в Украйна. Изглежда, че причината е ясна – да се избегне възможността руският президент Владимир Путин да се възползва от реториката на американските служители и да сплоти руснаците, като обвини директно западните си противници. Дори президентът на САЩ Джо Байдън, който е известен с това, че често отправя необичайни и провокативни изявления, сега се придържа към сценария.

Байдън заяви пред репортери вчера, че САЩ и НАТО не са замесени по никакъв начин. Той сподели, че през уикенда е провел видеоразговор със съюзниците на своята страна и всички те работят в синхрон, за да гарантират, че няма да дадат на Путин „никакво извинение да обвини за това Запада или НАТО.“

„Дадохме ясно да се разбере, че не сме замесени. Нямаме нищо общо с това. Това беше част от борбата в рамките на руската система,“, подчерта американският лидер.

Байдън и представителите на администрацията му отказаха да дадат непосредствена оценка на това как може да повлияе 22-часовия бунт на групата „Вагнер“ на войната на Русия в Украйна, на предводителя на наемниците Евгений Пригожин или на самата Русия. По повод на това президентът на САЩ коментира:  „Ще продължим да оценяваме последствията от събитията през този уикенд и тези от страна на Русия и Украйна.  Все още обаче е твърде рано да стигнем до окончателно заключение за това накъде ще се развие ситуацията“.

В първия си публичен коментар след бунта Путин заяви, че „враговете на Русия“ са се надявали бунтът да успее да разедини и отслаби Русия, но не са преценили правилно ситуацията. Той определи враговете като „неонацистите в Киев, техните западни покровители и други национални предатели„.

Външният министър Сергей Лавров заяви, че  в момента Русия разследва дали западните разузнавателни служби са замесени в бунта, оглавен от Пригожин.

По време на бурния уикенд в Русия американските дипломати са поддържали връзка с колегите си в Москва, за да подчертаят, че американското правителство разглежда въпроса като вътрешнополитически въпрос за Русия, а САЩ са само страничен наблюдател, разкри говорителят на Държавния департамент Матю Милър.

Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Русия, сподели, че в миналото Путин е твърдял, че САЩ тайно участват в събития, включително демократични въстания в бивши съветски републики и кампании на демократични активисти във и извън Русия. По негови думи САЩ и НАТО демонстрират явно, че не искат да бъдат обвинявани, че се опитват да дестабилизират Путин.

Враждата между лидера на „Вагнер“ Евгений Пригожин и руското военно ръководство, която се разпалваше през цялата война, прерасна в бунт, при който наемниците напуснаха Украйна, за да завземат военен щаб в южен руски град. Те пропътуваха стотици километри към Москва, преди да се оттеглят в събота, в рамките на споразумение, чиито условия засега остават неясни. Байдън разкри, че екипът му за национална сигурност го е информирал ежечасно за развитието на конфликта, тъй като силите на Пригожин са били в непрекъснато движение. Той заяви още, че е наредил на експертите по национална сигурност да се „подготвят за редица сценарии“, докато кризата в Русия се разраства. Американският държавен глава не уточни какви са били сценариите, но говорителят по въпросите на националната сигурност Джон Кърби насочи вниманието към едно опасение, което често излизаше на преден план, докато светът наблюдаваше пропуските, които бяха допускани от Путин, а именно опасението, че руският лидер може да предприеме крайни действия, за да утвърди властта си.

Междувременно, служителите на Белия дом се опитват да разберат и как Пекин приема бунта на „Вагнер“ и какво може да означава той за отношенията между Китай и Русия в бъдеще. Както е известно, понастоящем Китай и Русия са най-близките си големи партньори. Белият дом твърди, че Пекин е обмислял да изпрати на Русия оръжия за войната в Украйна, но не е предприел действия в тази насока. Китай цени Русия като приятел отчасти заради факта, че има нужда от поддръжник срещу САЩ и техните съюзници в редица спорове. Анализатори смятат, че след руската инвазия и произтичащите от нея международни санкции, които се отразиха негативно на руските ресурси и доведоха до настоящия бунт, Украйна и нейните съюзници биха могли да обявят, че сега е моментът Китай да окаже натиск на Путин, за да приключи войната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments