Как световните лидери реагират на “ужасяващите” сцени във Вашингтон?

0
109
Вашингтон, Капитолия.
Вашингтон, Капитолия. Снимка: Пиксабей

Световните лидери осъдиха сцените на насилие във Вашингтон, след като в сряда поддръжници на американския президент Доналд Тръмп нахлуха в сградата на Капитолия, съобщава “CNN”. Действието принуди спирането на съвместна сесия на Конгреса, която имаше цел да удостовери изборната победа на Джо Байдън.

Много лидери призоваха за мир и подреден преход на властта, описвайки случилото се като „ужасяващо“ и „нападение срещу демокрацията“. Премиерът на Великобритания Борис Джонсън осъди „позорните сцени“. Той написа в Туитър:

“Съединените щати се застъпват за демокрацията по целия свят и сега е жизненоважно да има мирно и подредено предаване на власт.”

Други британски политици се присъединиха към него в критиката на насилието, а опозиционният лидер сър Кийр Стармър го нарече „пряка атака срещу демокрацията“. Първият министър на Шотландия Никола Стърджън написа в Туитър, че сцените от Капитолия в САЩ са „крайно ужасяващи“. А испанският премиер Педро Санчес заяви:

„Имам доверие в силата на американската демокрация. Новото председателство на Джо Байдън ще преодолее този напрегнат етап, обединявайки американския народ.“

Във видео в Туитър френският президент Еманюел Макрон заяви: “Когато в една от най-старите демокрации в света поддръжници на оттеглящия се президент вдигат оръжие, за да оспорят легитимните резултати от изборите, една универсална идея – тази на “един човек, един глас – се подкопава.” Той добави:

“Това, което се случи днес във Вашингтон, не е американско, определено. Ние вярваме в силата на нашите демокрации. Ние вярваме в силата на американската демокрация.”

Шведският премиер Стефан Лофвен определи инцидента като „тревожен“ и също заяви, че това е „нападение над демокрацията“.

Германският външен министър Хайко Маас смята, че Тръмп и неговите поддръжници „трябва най-сетне да приемат решението на американските избиратели и да спрат да тъпчат демокрацията“.

Висшите лидери на ЕС също изразиха своите виждания. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че се доверява на САЩ „да осигурят мирен трансфер на власт“ на Байдън, докато председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че очаква с нетърпение работата с демократа, който „спечели изборите“.

Генералният секретар на военния алианс на НАТО Йенс Столтенберг се присъедини към мнението на останалите световни фигури, заявявайки, че резултатът от изборите „трябва да се уважава“. От своя страна генералният секретар на ООН Антониу Гутериш беше „натъжен“ от събитията в Капитолия на САЩ, каза неговият говорител.

Събитията шокираха и близкия съюзник и съсед на Америка на север. Премиерът Джъстин Трюдо заяви, че канадците са „дълбоко обезпокоени и натъжени от атаката срещу демокрацията“. Той написа в Туитър:

“Насилието никога няма да успее да надделее над волята на хората. Демокрацията в САЩ трябва да бъде подкрепена – и ще бъде.”

От Нова Зеландия министър-председателят Джасинда Ардърн написа в Туитър, че “демокрацията – правото на хората да гласуват, да се чуе гласът им и след това да бъде потвърдено мирно решение – никога не трябва да бъде отменено от тълпа”. Междувременно австралийският премиер Скот Морисън – друг близък съюзник на САЩ – осъди „бедствените сцени“ и заяви, че очаква с нетърпение мирен трансфер на власт.

В Индия, най-голямата демокрация в света, министър-председателят Нарендра Моди, който се радва на добри отношения с президента Тръмп, заяви, че “е притеснен да види новини за бунтове и насилие” във Вашингтон. Той също изрази мнението си в Туитър:

“Подреденото и мирно прехвърляне на властта трябва да продължи.”

Съюзникът на НАТО Турция заяви, че приканва „всички страни“ да покажат „сдържаност и здрав разум“.

Правителството на Венецуела, което САЩ не признават за легитимно, заяви, че “с този съжаляващ епизод Съединените щати страдат от същото, което са генерирали в други страни с политиката си на агресия”.

В изявления в Туитър президентът на Аржентина Алберто Фернандес и президентът на Чили Себастиан Пинера също осъдиха сцените във Вашингтон. Пинера каза, че Чили „се доверява на солидността на американската демокрация, за да гарантира върховенството на закона“.

В Япония, която е един от близките съюзници и партньори на Америка, главният секретар на кабинета Кацунобу Като заяви, че правителството се надява на „мирен трансфер на власт“ в САЩ.

От Фиджи премиерът Франк Байнимарама, който ръководи преврат през 2006 г., също изрази възмущение от събитията, които се случиха. А в Сингапур старши министър Тео Чий Хейн каза, че е наблюдавал как се случват “шокиращите” сцени, добавяйки:

“Тъжен ден е.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments