Как изхвърлените дрехи замърсяват околната среда?

0
359
Даряване на дрехи
Снимка: БЧК

Оказва се, че сред основните замърсители на околната среда, са и дрехите. Само за година, при производството им в Европейския съюз се отделят 195 млн. тона въглеродни емисии. За един килограм памук равен на една риза и чифт джинси, отиват между 10 и 20 000 литра вода, пише „Нова телевизия“.

Всяка година в Европейския съюз се купуват над 6 милиона тона дрехи, а животът на всяка една от тях е средно 3 години и половина.

„Проблемът с текстилната индустрия, от една страна, са все по-кратките модни тенденции, които ни налагат да си купуваме нови и нови дрехи. Другият проблем е т.нар. „бърза мода“, която наистина превръща дрехата в продукт за еднократна употреба. Третият проблем са изкуствените материи. Попадайки в природата, те стотици години остават там, реално ще ни надживеят“, казва авторът на кампанията „Плети с тениска“ Мария Юрукова.

Вместо на боклука, старите дрехи и аксесоари могат да бъдат изхвърлени и в контейнера за текстилни отпадъци. Кампанията е на Червения кръст и на частна компания за разделно събиране. Три години след старта й, в страната има над 90 контейнера, в които са събрани над 6 000 000 артикула.

„Част от годните за употреба дрехи се използват за създаване на бедствен резерв. Те ще послужат за подпомагане на близо 1000 души, които се нуждаят от облекло и които са пострадали“, споделя Екатерина Борисова от БЧК.

За всеки събран килограм текстил, фирмата дарява средства на Червения кръст, а събраната сума отново отива за помощ при евентуални бедствия и аварии.

„От Западна Европа това, което отпада като потребление, се изнася за Източна Европа. Ние, в Източна Европа събираме дрехи втора употреба и нататък по веригата отива към страни от Третия свят“, добавя още той.

Дрехите в по-лошо състояние превръщат в почистващи кърпи, или ги изпращат в Европа, където от тях правят изолации и тапицерии за автомобили. Нарича се кръгова икономика – в края на живота им, продуктите продължават да се третират като ресурси.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments