Как финансовият министър отговаря на критиките за Бюджет 2021 г.?

0
202
Архив; Кирил Ананиев. Снимка: Фейсбук, МЗ
Архив; Кирил Ананиев. Снимка: Фейсбук, МЗ

Голям приоритет на правителството за следващата година е здравеопазването. За първи път то ще има над 6.5 млрд. ресурс. Увеличението спрямо тази година е с около 780 млн. лв, близо 12%. Имаме конкретни цели, които преследваме„.

Това заяви пред “NOVA” финансовият министър Кирил Ананиев и добави:

„При изготвянето на бюджета, ние не изливаме тези средства, както някои казват в една система. Вътре има конкретни цели и приоритети, които преследваме.“

Финансовият министър уточни, че тези цели включват увеличението на заплатите на хората, които са на първа линия в борбата с COVID-19, необходимите средства за нормалното функциониране на здравната система в условията на коронавирус, в това число осигуряване на всички предпазни облекла, дезинфектанти и материали, за тел. 112, за националната здравна информационна система, за детската болница и други. Относно негативните коментари за бюджета, той заяви, че критикуващите не са имали време да прочетат направените актуализации. Според анализатори в законопроекта на Бюджет 2021 управляващите не залагат на конкретна визия за следващите три години, а по-скоро се надяват да изкарат кризата без да се налага да свиват каквито и да е разходи. Преди седмица Бюджет 2021 разкритикува и президентът Радев. Според него той е „разоряващ, с огромни разходи и без цели“. Липсвала и обосновка на резултатите и харчовете. В отговор на това Ананиев допълни:

„Тези критики са направени първите 24 часа, след като е публикуван законопроектът. Хората не са имали време да се запознаят подробно с актуализациите. Ако бюджетът е предизборен, нямаше да продължим реформите, които сме заложили. Ние правим фискалните баланси така, че след пандемията отново да се върнем в целевите нива на дефицит, които сме преследвали предходните години.“

Припомняме, че заради продължаващото разпространение на коронавируса в страната, България е изправена пред ситуация, в която липсват близо 30 000 медицински сестри, планира се увеличаване броя на линейките в София с 25, а в цял Пловдив автомобилите на Спешна помощ са едва 7. Във връзка с това Ананиев коментира:

„Проблемът с недостига на медицински персонал е изключително стар. Това са десетилетия, които не е направена и крачка за неговото разрешаване. Още като станах министър на здравеопазването, предложих да се увеличи бройката на студенти за медицински сестри и лекари с 1000-1500 във висшите учебни заведения. Започнахме да реализираме тази идея и се надяваме след години тя да даде отражение. Заплатите наистина са сравнително ниски, но за съжаление при нас механизма за финансиране, който действа, не позволява това да стане с централно решение от страна на правителството.“

Кирил Ананиев увери, че от следващата година 126 милиона лева, предвидени за увеличаване заплатите на медицинския персонал, ще влязат в бюджета на Националната Здравно-осигурителна каса (НЗОК). За медицинските сестри те ще станат около 950 лева на месец, а за лекарите – около 1150 лева на месец. Той заяви:

„Бюджетът е направен в безпрецедентна ситуация, в която всички държави акумулираха всичките си налични средства в борбата с епидемията. В такъв период, в който приходите намаляват, а трябва да се направят допълнителни разходи, е нормално да има разхлабване на фискалната политика.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments