Как да се предпазим от злоупотреби, когато пазаруваме?

0
50
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

През лятото често цените в курортните селища биват завишени. За това съобщават от Комисията за защита на потребителите /КЗП/.

Макар търговците да имат право да ценообразуват свободно, понякога има и неприятни изненади. Това се случва, когато на стоковите етикети са обявени едни парични суми, а на касата маркират по-високи.

Как да се предпазим от измами?

За щастие има вариант да се предпазим от злоупотреби. От КЗП съветват да се опитаме да запомним колко струват стоките, които сме избрали. После да проследим как ги таксуват на касата. Ако пък сме взели повече продукти, то е добре да запомним цените на част от тях – най-скъпите и онези, които са на промоция. Ако се получи разминаване, то е много вероятно това да се случи и с другите ни покупки.

Как да реагираме, ако установим, че ни мамят?

Имаме пълно право да поискаме да платим желаното на обявената цена. Ако търговецът откаже – просто не ги взимаме. Важно е да подадем сигнал до КЗП, за да се извърши проверка. Ако след нея се установят същите нарушения, то ще има санкция за виновния.

Как да процедираме, ако разберем по-късно, че сме излъгани?

Можем да се върнем в магазина и да покажем на управителя или другите служители маркираното на касовата бележка. Те трябва да ни върнат разликата. Ако откажат, то можем да им върнем продуктите и да си искаме парите.

Във всеки един магазин е задължително да има обявена продажна цена на стоките. Ако артикулът е много малък, то етикетът може да е поставен близо до него, но трябва да се разбира за кой продукт се отнася.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments