Как да се предпазим от фишинг атаки? Съвети на киберекспертите от МВР

0
27
Интернет трол
Хакер. Снимка: Freepik.com

Фишингът е съвременен феномен в киберпространството. При него хакери изпращат имейли или други съобщения в социалните мрежи, чат приложения или чрез sms. Фалшивите съобщения претендират да са пратени от легитимен източник – държавна или банкова институция, доставчик на битови услуги, онлайн магазин или телекомуникационен доставчик. Целта им е да стресират получателя с твърдение за наложена глоба, блокиран или предстоящ за изтриване профил, заплаха със съдебно преследване или друго тревожно събитие и го подканват да предприеме спешни действия като последва линк или свали и активира файл на компютъра или телефона си.

Хакерите се възползват от неинформираността и наивността на получателите, за да получат потребителските им имена или пароли, както и други лични данни. Често компютърната конфигурация се заразява с вирус от свален и активиран файл. Всеки ден престъпниците разпращат хиляди фишинг имейли, включително до широк кръг от интернет потребители у нас.

От октомври вътрешното министерство уведомява чрез sms, имейл и съобщение във Viber гражданите, имащи електронни фишове, за извършени от тях нарушения на Закона за движението по пътищата. В имейлите е посочен линк към Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/ на Министерството на електронното управление /МЕУ/ за запознаване с детайлите на извършеното нарушение, както и линк към Портала на МВР за проверка за нарушения, с възможност за заплащане.

За да не бъде това обстоятелство използвано за заблуда и маскиране на фишинг имейли, които привидно изглеждат като изпращаните от МВР, от дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП предоставят важни съвети за защита:

  • Не отваряйте линкове, ако в текста се внушава спешност и неотложност.
  • Проверете детайлно мейла или източника на полученото съобщение.
  • Не въвеждайте лични или финансови данни в линкове, които сте отворили в резултат на получен спешен мейл.
  • Проверете името на сайта/домейна в адресната лента на браузъра за неточности.
  • Използвайте дълги, сложни и различни пароли за различните профили.
  • Използвайте обновени операционни системи и антивирусни програми.
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments