Как да се подготвят ВиК инсталациите за зимата?

0
44
Чешма
Снимка: Pixabay

Задължение на клиентите е да предпазят водомерния възел в имота си от замръзване, съобщиха от ВиК.

В навечерието на зимата е необходимо хората да се погрижат за своите ВиК инсталации преди настъпването на студените месеци. ВиК инсталациите и водомерните шахти в имотите на клиентите следва да се обезопасят срещу замръзване по време на зимните студове. В помещенията, където е монтиран общият водомер на етажната собственост, във водомерните шахти или в други помещения, в които е монтиран водомер, не бива да се допуска температурата да пада под 0°С. В случай, че това не може да се постигне, водомерният възел трябва да бъде добре топлпоизолиран и защитен от влага.

При температури под 0°С се увеличава опасността от замръзване на тръбите. За да бъде избегнат подобен проблем, гражданите следва да предприемат някои прости, но ефикасни мерки:

– Когато не обитавате имота си през зимата, водата трябва да бъде спряна, а инсталацията изпразнена.
– Прозорците и вратите на неотопляемите помещения трябва да бъдат уплътнени и плътно затворени.
– Не оставяйте външните чешми да капят. Това би могло да предизвика аварии и води до излишна консумация на вода, което ще се отрази на Вашата сметка.
– За да се избегне замръзването на външните чешми и тръби:
– Проверете изправността на крановете.
– Спрете водата от спирателния кран.
– Източете водата от тръбите.
– Отстранете всички маркучи и други допълнително прикачени към инсталацията елементи.
– Спрете водата към всички външни чешми.

От ВиК–Шумен съветват да се изолират външните чешми с материали, които не поемат влага, не се мокрят и съответно не замръзват. Те се обръщат съм абонатите си:

„Не използвайте одеяла или други текстилни материали, които биха могли да се намокрят и след това да замръзнат. Поставете чували със стърготини или слама във външните водомерни шахти. По възможност изолирайте и капака към шахтата. Препоръчва се капакът към шахтата да е дървен. Ако тръбите все пак замръзнат, размразяването трябва да става бавно и внимателно като следвате следните правила:

– Спрете водоподаването към дома си от спирателния кран.
– Отворете най-близкия до замръзналото място кран на чешма, за да освободите парата от топящия се лед.
– За размразяване на тръбите използвайте електрически сешоар на най-ниската или средна степен или поставете до тръбите електрическа печка, като внимавате да не ги затопляте прекалено бързо.
– Размразяването трябва да става по дължина на тръбата от края, който е най-близо до крана на чешмата.
– Никога не използвайте директен пламък, например горелка.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments