Как да отгледаме супер успешни деца?

0
301
Деца
Снимка: Уикипедия

Следването на модели, тенденции и готови формули прави работата и живота ни по-лесен, пише Business Insider. Как обаче да отгледаме супер успешни деца? Има ли някаква стратегия?

Харвардският професор Роналд Фъргюсън споделя осем родителски роли в книгата си „Формулата: Отключване на тайните за отглеждане на високо успешни деца“.

Как се ражда идеята? Авторът е бил очарован от това на какво са способни родителите, за да оформят талантливите му ученици. Той и съавторът му Таша Робъртсън подробно са проучили как различните стилове на възпитание изграждат успеха на децата.

Какво се появява? Осем родителски роли, които според Фъргюсън, съставляват формулата за най-добро родителстване.

„Беше като скрит модел, който постепенно се разкриваше – набор от широко познати, добре проучени качества, които са базовите основи на успеха.“, пише той.

Изиграйте добре тези осем роли и ще бъдете най-добрият родител за цял живот:

1. „Партньор за ранно обучение“

При тази роля родителите имат задачата да възбудят в децата си интерес към ученето. Това трябва да стане преди малчуганите да започнат да посещават училище. Авторът определя ролята като най-важна за осемте години. Успешните деца могат да четат основни думи още в детската градина.

2. „Летателен инженер“

Това са родители, които наблюдават растежа на детето, като се уверяват, че то получава това, от което се нуждае и се намесват когато не е така. Не става въпрос за „родител на хеликоптер”, за когото Фъргюсън пояснява:

„Толкова са замесени в живота на децата си, че не им оставят пространство да развият независими отношения, да се научат как да водят преговори или да определят собствените си интереси.“

3. „Прави и невъзможното“

Родителят няма да пропусне никоя възможност, с която може да подобри развитието и обучението на детето си. Също така, няма да позволи липсата на варианти да го спре. Както казва авторът: „родителите може да живеят в бедност, но ако видят възможност биха минали през стени, за да я грабнат“.

4. „Откривателят“

Чрез тази роля родителите помагат на детето си да изучава света като го водят на музеи, библиотеки, експозиционни центрове и други. Това е възможно дори и с ограничен бюджет. Откривателят е изобретателен и пълен с идеи как да осъществи подобно преживяване.

5. „Философът“

Фъргюсън казва, че това е втората най-важна роля, защото тя помага на децата да намерят цел и перспектива. Тук родителите питат и отговарят на дълбоки въпроси от живота. Никога не подценявайте разбиранията на детето, неговите идеи и възприятия.

6. „Моделът“

Това е класическо ролево моделиране. Родителите, които правят това добре, са наясно кои ценности са важни за тях и работят усилено, за да ги предадат на своите деца. Постепенно след това малките започват да подражават на родителите си.

„Съпругата ми и аз опитваме да живеем по нашите основни ценности и принципи всеки ден. Това не означава, че става лесно или че винаги успяваме“, добавя авторът.

7. „Преговарящият“

Тази роля учи детето да се държи почтено и с уважение, докато защитава себе си и вярванията си (особено пред тези, които имат власт и авторитет).

8. „GPS навигационен глас“

Фъргюсън описа това като гласа на родителите в детската глава, след като то е напуснало дома си.

„Мога само да се надявам, че GPS-ът на нашата дъщеря никога не казва „преизчисляване“, като се има предвид всички усилия, които сме положили“, коментира професорът.

Изследователят добавя, че най-важното качество, което родителите могат да покажат е просто решимост да бъдат велики родители.

Всеки родител има визия за това какво иска да бъде детето му. Тази представа, заедно с желание и решимост, водят и вдъхновяват родителството.

Играйте тези осем роли добре. Всяка от тях е не винаги лесна, но до една са важни, за да има детето голям шанс за успех.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments