Как бордът на Twitter ще се справи с Илон Мъск?

0
12
Илън Мъск. Снимка: Уикипедия
Илън Мъск. Снимка: Уикипедия

Много инвеститори, анализатори и инвестиционни банкери очакват бордът на директорите на Twitter Inc (TWTR.N) да отхвърли офертата на Илон Мъск за придобиване на стойност 43 милиарда долара през следващите дни като неадекватна, но как ще продължи компанията за социални медии, пита „Агенция Ройтерс“?

Акциите на Twitter паднаха в четвъртък, след като Мъск разкри офертата си, след което пазарът я счете за твърде ниска и твърде слаба по отношение на подробностите за финансиране. Бордът на Twitter в момента оценява офертата и много инвеститори и анализатори казват, че е вероятно отхвърляне, като се забранят всякакви промени в офертата от Мъск. Ето някои опции, достъпни за борда на Twitter, ако реши да откаже предложението на Мъск:

Спечелване на повече време

Бордът на Twitter може да реши да не участва в преговори за продажба с Мъск и вместо това да даде повече време на новия си главен изпълнителен директор Параг Агравал, за да изпълни оперативните цели на компанията.

Миналата седмица бордът прие едногодишно отровно хапче, което не позволява на Мъск да притежава повече от 15% от компанията без негово съгласие, като си спечели известно време. Той също така не е изправен пред краткосрочно предизвикателство, тъй като крайният срок за инвеститорите да изложат свои собствени номинации за борда на годишното събрание на акционерите през май изтече, без да бъде подаден нито един конкурентен лист.

Агравал, преди това главен технологичен директор на Twitter, наследи Джак Дорси начело на компанията в края на ноември. През февруари Агравал заяви, че се придържа към амбициозните цели за приходи и растеж на потребителите, които компанията обяви миналата година, въпреки скептицизма на инвеститорите, който натежа върху акциите на Twitter. Тези цели включват достигане на 315 милиона средно „възможни за приходи“ ежедневни активни потребители – регистрирани потребители, които виждат реклами в платформата – и генериране на поне 7,5 милиарда долара годишен приход до края на 2023 г. Twitter публикува 5,1 милиарда долара приходи през 2021 г. и средно 217 милиона активни потребители с възможност за приходи през четвъртото тримесечие на 2021 г.

Мъск даде противоречиви сигнали какво ще направи, ако офертата му се провали. Миналата седмица той информира, че ще преразгледа позицията си като акционер на Twitter, ако предложението му бъде отхвърлено. Това може да означава, че след това Мъск ще продаде своя дял от над 9% в Twitter и ще си тръгне. Въпреки това, Мъск също написа на страницата в платформата миналата седмица, че акционерите в Twitter трябва да имат думата относно предложената от него сделка, независимо какво мисли бордът на компанията. Това беше изтълкувано от някои инвеститори като намек, че той ще бъде готов да продължи с враждебна оферта.

Опитайте се да преговаряте с Мъск

Twitter може да предложи да отвори книгите си пред Мъск, надявайки се, че това ще доведе до по-добра оферта. Това ще тества описанието на Мъск за неговата оферта от 54,20 долара за всички пари в брой като негова „най-добра и последна оферта“. Главният изпълнителен директор на Tesla Inc (TSLA.O), чиято нетна стойност е определена от „Forbes“ на 265 милиарда долара, не е уточнил каква част от собственото си състояние би бил готов да допринесе за сделка за придобиване на Twitter. Възможно е Мъск в крайна сметка да си партнира с фирми за частен капитал, държавни фондове или други инвеститори с дълбоки джобове, за да намали собствения си чек при всяка сделка. Миналия четвъртък той каза, че иска възможно най-много съществуващи акционери в Twitter да вложат своите дялове в сделка, колкото е възможно по закон.

Искане на други оферти от трети страни

Бордът на Twitter може да проучи стратегически алтернативи, които ще включват контакт с компании, частни инвестиционни компании и други потенциални ухажори, за да прецени интереса им към сделка. Предимството на тази опция е, че може да идентифицира по-добра сделка или да окаже натиск върху Мъск да повиши офертата си. Недостатъкът е, че може да повиши надеждите на много инвеститори, че Twitter ще се продаде, притискайки го да договори сделка от позиция на слабост, като се има предвид, че акциите му се търгуват на малко над половината от това, което са стрували малко повече преди една година.

Един потенциален участник в търга, фирмата за изкупуване Thoma Bravo LP, се свърза с Twitter миналата седмица, за да изрази интереса си към оферта, която би предизвикала Мъск, предаде тогава „Ройтерс“. Други компании за частен капитал могат да се включат в битката, а някои технологични и медийни компании също могат да изберат да се подложат на регулаторния контрол, който би дошъл с такава сделка.

Възможно е всяка алтернативна транзакция, която Twitter избере, да не е придобиване. През 2020 г. компанията се съгласи да продаде 1 милиард долара конвертируеми облигации на частна инвестиционна компания Silver Lake – ход, който ѝ помогна да финансира обратно изкупуване на акции на стойност 2 милиарда долара. Twitter може да избере да преследва подобна сделка сега с друга страна, като събере повече пари и избягване на пълна продажба.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments