Изследване: Северозападната топлинна вълна е невъзможна без климатични промени

0
49
Горещина
Горещина. Снимка: Pixabay

Смъртоносната гореща вълна, която засегна тихоокеанския северозапад и западна Канада, е била на практика невъзможна без предизвикани от човека климатични промени, които са добавили няколко допълнителни градуса към рекордно високите температури, установи нов бърз научен анализ, цитиран от “Асошиейтед прес”.

Международен екип от 27 учени изчисли, че изменението на климата е увеличило шансовете от настъпване на екстремни горещини поне 150 пъти, но вероятно много повече. Проучването, което все още не е прегледано, казва, че преди индустриалната ера, трицифрената температура в края на юни е типът, който не би се случил в човешката цивилизация. И дори в днешния затоплящ се свят, според него, тези горещини са събитие веднъж на хилядолетие.

Но това събитие веднъж на хилядолетие вероятно ще се повтаря отново на всеки пет до десет години, след като светът се затопли с още 1,4 градуса (0,8 градуса по Целзий), се казва в проучването на World Weather Attribution в сряда. Такова затопляне може да се очаква от порядъка на 40 или 50 години, ако замърсяването с въглерод продължава със сегашните си темпове, каза един автор на изследването. Съавторът на изследването Габриел Веки, учен по климата в Принстънския университет, обяснява:

“Този тип екстремни горещини биха преминали от практически невъзможни в относително обичайни. Това е огромна промяна.”

Проучването също така установи, че в Тихоокеанския северозапад и Канада изменението на климата е причина за около 3,6 градуса покачване на температурата (2 градуса по Целзий) при топлинния шок.

“Тези няколко градуса правят голяма разлика в човешкото здраве”, каза съавторът на изследването Кристи Еби, професор в Центъра за здраве и глобална среда в университета във Вашингтон. Езби допълни:

“Това проучване ни казва, че изменението на климата убива хората.”

Тя обясни още, че ще минат много месеци, преди броят на жертвите от пика в температурите през юни да бъде изчислен, но е вероятно да бъде стотици или хиляди.

“Топлината е убиецът на американците номер 1 свързан с времето.”

Само в Орегон държавният лекарски орган в сряда съобщи за 116 смъртни случая, свързани с горещата вълна. Екипът от учени е използвал утвърден и достоверен метод за търсене на ролята на изменението на климата в екстремно време, според Националната академия на науките. Те регистрираха наблюдения на случилото се и ги включиха в 21 компютърни модела, като проведоха и множество симулации. След това те симулираха свят без парникови газове от изгарянето на въглища, нефт и природен газ. Разликата между двата сценария е в изменението на климата. Старшият автор на изследването Фридерике Ото, учен по климата от Оксфордския университет, заяви:

“Без климатични промени това събитие нямаше да се случи.”

Това, което направи северозападната гореща вълна толкова забележителна, е колко по-гореща беше от старите записи и какви климатични модели бяха предсказани. Учените казват, че това намеква, че може да става въпрос за някаква по-голяма промяна в климата – и то на места, които те не са очаквали. Съавторът на изследването Герт Ян ван Олденборг, холандски учен по климата, смята:

“Всички наистина се притесняват от последиците от това събитие. Това е нещо, което никой не е виждал да идва, което никой не е смятал за възможно. И ние чувстваме, че не разбираме топлинните вълни така добре, както си мислехме, че сме го разбрали. Големият въпрос за много хора е: Може ли това да се случи и на много други места?”

Екипът на World Weather Attribution прави тези бързи анализи, които по-късно се публикуват в рецензирани списания. В миналото те са открили подобни големи последици от изменението на климата, резултат от много горещи вълни, включително тези в Европа и Сибир. Но понякога екипът открива, че изменението на климата не е било фактор, както при бразилската суша и горещата вълна в Индия.

Шестима външни учени заявиха, че бързото проучване има смисъл и вероятно подценява степента на ролята на изменението на климата в горещата вълна. Това е така, защото климатичните модели, използвани в симулациите, обикновено подценяват как изменението на климата променя струята на течението, което донася “топлинни куполи” над регионите и причинява някои топлинни вълни, каза ученият по климата от държавния университет в Пенсилвания Майкъл Ман.

Моделите също подценяват това колко сухата почва влошава топлината, тъй като има по-малко вода, която да се изпарява, което подхранва порочен цикъл на суша, каза Даниел Суейн, климатичен учен от UCLA и Nature Conservancy.

Изследването става ясно постфактум за климатолога от Университета на Виктория Андрю Уивър, който не беше част от изследователския екип. Уивър коментира следното:

“Виктория, която е известна с мекия си климат, се чувстваше по-скоро като Долината на смъртта миналата седмица. Бил съм на много горещи места по света и това беше най-лошото, в което някога съм попадал.”

“Но все още не сте видели нищо”, добави той.

“Ще стане много по-лошо.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments