Изсичането на гори в земеделски земи ще се прави след преценка за необходимостта от ОВОС

0
45
Изсичане
Изсичане. Снимка: МОСВ

Екоминистърът Борислав Сандов издаде указания към всички Регионални инспекции по околна среда /РИОСВ/, проектите за изсичане на гори в земеделските земи да се подлагат на процедура по преценка за необходимостта от Оценката на въздействието върху околната среда /ОВОС/. Това изискване следва от решение на Съда на ЕС по дело С-329/17, което тълкува термина „обезлесяване“ по Директивата за ОВОС.

Горите в земеделските земи са над 300 000 ха. Това са около 10% от всички гори в България. До момента сечта в тях се разрешава от общините. Те издават разрешителни за ползване в земеделски земи по Закона за опазване на селскостопанското имущество, много често без да са информирали РИОСВ и без да са проведени процедури по Закона за биологичното разнообразие и Закона за опазване на околната среда. Това обстоятелство е в нарушение на екологичното законодателство и води до злоупотреби при обезлесяването на земеделските земи и в крайна сметка до неправомерно изсичане на горите.

Анализът на обезлесяването на земеделски територии у нас през последните години показва, че се извършва основно с интензивни селскостопански цели /обработваеми земи и интензифициране на пасища/ или урбанизация с цел изграждане на енергийни, минни, транспортни или рекреационни обекти.

Подобна практика за обезлесяване попада в Приложение 2 на Закона за опазване на околната среда и подлежи на преценка за необходимостта от ОВОС.

С извършването на превантивна преценка за екологичните последици от дърводобива в тези случаи ще се постигне правилно прилагане на екологичното законодателство.

„С прилагането на тези указания ще се подобри и информираността на гражданите по отношение на плановете за изсичане на горите, като те ще могат да изкажат своите становища по инвестиционното предложение“, категоричен е министър Сандов.

Указанията задължават директорите на РИОСВ да информират общините в териториалния си обхват за нововъведеното изискване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments