Израелското строителство на буферната зона със Сирия нарушава прекратяването на огъня, твърди ООН

Сателитни снимки показват нови траншеи и земни насипи, изкопани през последните няколко месеца по дължината на така наречената зона на разделение

0
23
Знаме на ООН
Знаме на ООН. Снимка: Pixabay

ООН заяви, че израелското строителство по протежение на демилитаризираната буферна зона със Сирия е довело до „тежки нарушения“ на 50-годишното споразумение за прекратяване на огъня, които рискуват да увеличат напрежението по общата им граница в окупираните Голански възвишения, информира „BBC“.

Сателитни снимки показват нови траншеи и земни насипи, изкопани през последните няколко месеца по дължината на така наречената зона на разделение /ЗР/.

„BBC“ е заснела строителството, което се извършва покрай военно превозно средство в близост до град Маждал Шамс, както и пресни земни работи в селски земи още по на юг. Смята се, че работата и на двете места е в рамките на контролираните от Израел зони.

Силите на ООН за наблюдение на изтеглянето /UNDOF/ твърдят, че по-голямата част от израелското строителство не нарушава зоната за сигурност, но че някои траншеи – изкопани под защитата на военни превозни средства, включително танкове – навлизат в нея, както и че превозни средства и персонал на израелската армия също са навлезли в буферната зона.

Под наблюдателната кула в базата на UNDOF в Лагер Зиуани израелската ограда се извива към линията на вулканичните планини; в дърветата отвъд поста се развява сирийско знаме, което обозначава другата страна на разделителната зона.

Наблюдателите на UNDOF наблюдават 80-километровата ивица земя 24 часа в денонощието.

Ръководителят на мисията Бърнард Лий заяви пред „BBC“, че са изкопани две основни линии окопи, както и три по-ограничени, всяка с ширина около 6 м. Той е преценил, че окопите са навлезли в зоната на разделението на няколко места, на няколко метра във всеки случай, но заяви, че не е посетил местата лично. UNDOF не можа да сподели веднага визуални доказателства за докладваните навлизания, а разрешението на „BBC“ да разгледа или заснеме местата от близкия наблюдателен пост досега не е било дадено.

Първоначалното търсене на сателитни снимки не е довело до достатъчно подробни изображения, за да се потвърдят независимо твърденията на ООН. Зоната на разделение е създадена като част от споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Сирия през 1974 г., след като Израел окупира Голанските възвишения.

Израелските сили трябва да се намират западно от т.нар. линия „Алфа“, докато сирийските сили трябва да са на изток от линията „Браво“, която минава от другата страна на зоната за прекратяване на огъня.

Израел анексира едностранно Голанските възвишения през 1981 г. Този ход не е признат в международен план, въпреки че САЩ направиха това едностранно през 2019 г. Израелските заселници там живеят заедно с около 20 000 сирийци, повечето от които друзи, останали на Голан след превземането му.

Въпреки присъствието на подкрепяни от Иран милиционерски групировки в Сирия, тази граница остава относително спокойна, тъй като през последните 13 месеца израелските сухопътни сили се сражават с иранските съюзници в Газа и Ливан.

Но в изявлението на UNDOF се казва, че сирийските власти са „остро протестирали“ срещу продължаващата израелска работа. И че самата ООН „многократно“ е отнасяла своите опасения относно израелските нарушения до израелските военни власти.

Говорителят на Израелските сили за отбрана /IDF/ подполковник Надав Шошани заяви пред „BBC“, че окопите са предназначени за защита от проникване на подкрепяни от Иран групировки в Сирия – и не нарушават споразумението за прекратяване на огъня. Той подчерта:

„Израелски официални лица комуникират с ООН по тези въпроси. И мога да ви кажа, че ЦАХАЛ действа на израелска територия, като се уверява, че не е възможно терористично нахлуване, като се уверява, че защитаваме границите си.“

Заплахата от изненадваща инвазия от страна на съседите на Израел е все по-голяма тук след атаките на Хамас на 7 октомври.

„Дали [окопите] ще спрат това, което се случи на 7 октомври? Да“, изтъква Бърнард Лий и добави:

„Може ли да се прехвърли пикап през тях? Не.“

Но отбранителните съоръжения, които се изграждат по тази граница, не се справят с по-непосредствената заплаха от безпилотни самолети и ракети, които редовно се изстрелват от ирански милиционерски групи в Сирия и Ирак – и често се свалят от израелските сили. Те също така не решават проблемите на Израел, свързани с това, че Сирия е „кислородна линия“, по която Иран контрабандира оръжия за ливанския си съюзник „Хизбула“.

Лий заяви, че търговските контрабандисти вече използват AoS за контрабанда на цигари и електроника между Сирия и Ливан. И че новият път за патрулиране, построен от ООН, им помага. Той изтъкна:

„Те идват през планината, навлизат в зоната на разделение със следа от впрегатни коне, по осем наведнъж, с две въоръжени момчета. Разтоварват впрегатните коне и пикап ги посреща на нашия път: ние сме моторизирали контрабандния бизнес“.

Запитан дали същият маршрут може да се използва за пренасяне на оръжия от Сирия в Ливан, той отговори: „Това е проблемът на ЦАХАЛ“.

Израел също така посочи, че според него Сирия „ежедневно“ нарушава демилитаризираната граница. През май посланикът на Израел в ООН писа на генералния секретар, за да се оплаче от сирийските нарушения, включително от „въоръженото присъствие в зоната на разделение“, което „само засилва напрежението в нашия и без това нестабилен регион“.

Подкрепяните от Иран милиции в района предизвикват безпокойство и у режима на сирийския президент Башар Асад след години на гражданска война. Той изглежда не желае да бъде въвлечен във войната между Израел и Хизбула, въпреки че израелските удари на територията на Сирия често са насочени срещу позиции на Хизбула и Иран, както и срещу доставки на оръжие. Фархат, сирийски собственик на хотел в окупираните Голански възвишения, споделя:

„Ситуацията е ужасяваща. Очите ни гледат повече към небето, отколкото към растенията. Тук има страх.“

Екохотелът на Фархат, в който се настаняват юрти, заобиколени от овощни градини, гледа към редиците от пресни окопи по протежение на буферната зона.

„Това ни дава чувство за сигурност“, подчерта той и допълни:

„Можем да спим спокойно, защото има някой, който се грижи за границата и не позволява на терористите да преминат към нас.“

Израел вече се бори с иранските си съюзници – „Хамас“ и „Хизбула“ – на две от границите си. Но повече от година след началото на този регионален конфликт търканията се усещат и по най-тихата му граница.

Саудитският престолонаследник заяви, че Израел извършва „геноцид“ в Газа

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments