Израел: Палестинците масово не участват в протести в защита на демокрацията

0
65
Израел - флаг.
Израел. Снимка: Пиксабей

Амал Ораби обикновено се включва в уличните протести, но тъй като десетки хиляди израелци от месеци насам демонстрират недоволство срещу спорния правителствен план за преразглеждане на съдебната система, сега той се въздържа. Активист и адвокат, Ораби е един от многото палестински граждани на Израел, които са решили да останат настрана от някои от най-мащабните и продължителни демонстрации в страната. Той твърди, че има за цел да запази демократичните идеали на страната.

„Не виждам себе си там“, казва Ораби.

Като малцинства, които отдавна страдат от системна дискриминация, палестинците, живеещи в Израел, могат да загубят най-много, ако планът, който вероятно ще отслаби силно независимостта на съдебната система, бъде осъществен. Общността таи дълбокото чувство, че системата вече е организирана умишлено негативно срещу нея и винаги е била такава. Ето защо палестинците възприемат протестите като еврейско движение, което не желае да повдигне разглеждането на въпроси, които са от ключово значение за палестинците, и най-вече за борбата с дългогодишните несправедливости спрямо тях.

Патриотичните отличителни белези на движението срещу управляващите само затвърдиха у много палестинци убеждението, че за тях там няма място – вездесъщото знаме със звездата на Давид, националният химн за копнежа на еврейската душа по Израел и активното участие на бивши служители от армията – институция, на която палестинските граждани гледат с подозрение, а и често с враждебност.

Организаторите от своя страна споделят, че неколкократно са канили палестински представители да участват в проявите на недоволство, но държат посланието им да бъде съсредоточено върху цялостната реорганизация на положението в страната. Масовите, продължили няколко месеца демонстрации и мащабната стачка наскоро принудиха министър-председателя Бенямин Нетаняху да отложи въвеждането на реформи. Самият той обаче сподели, че се очаква протестите да продължат. Ако бъде прието предложението за реформа в сегашния му вид, то ще даде на правителството контрол върху това кой да бъде назначен за съдия и ще ограничи съдебния контрол върху неговите решения и законодателство. Правителството на Нетаняху твърди, че реформата ще улесни процеса на създаване на закони и ще ограничи правомощията на съдебната система, която според него има силно изявени либерални симпатии. Критиците твърдят, че тази промяна ще накърни съдебната система на страната по отношение на контрола и баланса и ще предизвика опозиция от широк кръг представители на израелското общество, включително водещи икономисти, висши юридически служители и дори военнослужещи.

Докато протестиращите настояват, че целта им е да защитят авторитета на Върховния съд, който се разглежда от евреите като защитна стена срещу тиранията, палестинските граждани смятат, че съдът многократно ги е подвеждал. Те отдавна смятат, че израелската демокрация е накърнена, за което съдят  както от отношението на страната към тях, така и от 55-годишната безсрочна окупация на земите, които палестинците искат да превърнат в независима държава. Палестинските граждани на Израел, които съставляват една пета от общо 9,6 млн. души, имат право на глас, както и на присъствие на арабски представители в парламента, като една арабска партия дори наскоро се присъедини към управляващата коалиция за първи път. Въпреки това, те от много години насам са подложени на дискриминация в редица сфери, включително заетостта и жилищния въпрос.

Някои палестинци все пак подкрепят участието на свои представители в протестите, дори само като платформа за споделяне на тяхната гледна точка. Други се опитват да се възползват от демонстрациите, като създават свое собствено движение, изискващо от Израел да третира всички граждани еднакво.

Политическата активистка Реем Хазан заяви, че е приела покана да говори публично по време на протест миналия месец в северния град Хайфа, но се е отказала в последния момент, след като според нея организаторите са поискали тя да направи промени в речта си, тъй като по техни думи тя не е била подходящо формулирана. Други активисти също признават, че всички оратори предават речите си за преглед преди да ги представят, което обикновено предизвиква напрежение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments