Изправена пред кризата от COVID-19, италианската мафия видя възможности за бизнес

0
269
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Италианската мафия разработи схема как да печели в условията на пандемията от коронавирус и произтичащия от това икономически крах, пише сайтът “France 24”. От предлагането на опортюнистична социална помощ и лихварски заеми до нови бизнес инвестиции, мафията е готова да използва уязвимите в ситуацията хора.

Това не е първият път, когато мафиотските семейства откриват лесна бизнес възможност в подобна криза. През 1980 г. земетресение покоси Неапол и района на Кампания, при което загинаха почти 2700 души. Неаполитанската част на мафията, Камората, бързо откри строителна компания и възстанови голяма част от материалните щети.

През 2009 г. бившият директор на Службата на ООН за наркотици и престъпност (UNODC) Антонио Мария Коста заяви, че има доказателства, че парите от престъпни организации са били единственият ликвиден инвестиционен капитал, използван от италианските банки по време на финансовия крах.

Сега, повече от десетилетие по-късно, в статия, публикувана в “La Repubblica” през март, журналистът Роберто Савиано предупреждава, че тази нова коронавирусна криза предлага на мафията поредна “доходоносна възможност”.

В началото на април италианската полиция иззе половин милион евро в брой, скрити в микробус, управляван от хора, близки до мафиотското семейство Калабрезе,  известно като Ндрангета. Микробусът е идвал от Източна Европа, когато е бил спрян на северната граница на Италия, твърди италианският вестник “Fatto Quotidiano”.

“Това е много важен момент. Като цяло се изземват много наркотици, но рядко пари, а още по-рядко имаме пари, които са били съхранявани навън и след това върнати в Италия”, заяви Фабрис Рицоли, специалист по тежки престъпления и автор на книгата “La Mafia de A à Z” (Мафията от A до Я). “Това означава, че семействата (мафиотските) се опитват да осигурят помощ за населението.”

Кошници с храна и заеми за малките и средни предприятия

Изправено пред драматично увеличение на хората, които се намират на границата на бедността, италианското правителство обяви отпускане на 400 милиона евро, които да се раздадат на най-нуждаещите се под форма на ваучери за пазаруване. Италианският земеделски съюз “Coldiretti” съобщи, че исканията за хранителна помощ от благотворителни организации като Каритас са се увеличили с 30% през март, съобщава AFP.

В същото време властите и няколко медии отбелязват, че мафиотските групи започват да раздават собствени кошници с хранителни продукти на семейства, изправени пред финансови затруднения. Някои смятат това както за стратегия за набиране на работници, така и за социален феномен. Тези действия съвпадат и с решението важни мафиотски босове да заменят затворническите си килии с домашен арест, като по този начин се върнаха на контролираните от тях територии.

В онеправдания квартал Зен в Палермо братът на боса на “Cosa Nostra” Джузепе Кузимано е забелязан да разпространява храна чрез благотворителна организация в близост до картела.

“Трудно е да разберем колко точно продължава това”, каза Рицоли, който обясни, че такива големи жестове купуват лоялност. “В замяна мафията иска услуги, като например да скрие оръжие или беглец, да наеме някой да свърши дадена работа, да покаже моцарелата на семейството пред свой конкурент…”

Статистическите данни на италианското МВР в края на април показват 66% спад на престъпността в сравнение със същия период на миналата година. Друга цифра обаче нараства: заемът на пари се увеличава с 9.1%.

Блокирането и произтичащата от това икономическа катастрофа изложиха много малки предприятия на риск от фалит.

“Банките са склонни да дават малко заеми на малките и средните предприятия. Поради тази причина те са принудени да се насочат към по-сенчести операции и мафията им предлага свежи, макар и мръсни пари”, твърди Клотилде Чампейраче, преподавател в Парижкия университет, мафия специалист и автор на “La Face cachée de l’économie” (Скритото лице на икономиката), обяснено за „France 24“.

“В нормална среда лихвите за този вид парични заеми са изключително трудни за възстановяване”, каза Чампейраче. “Днес кризата е огромна, така че има реално търсене на пари. И по време на COVID-19 процентите ще бъдат по-разумни, за да се стигне до възможно най-много хора под опеката на мафията.”

Според Амедео Скарамела от организацията на Фондация Сан Джузепе Москато, която се бори срещу подобни заеми, мафията хваща кредитополучателите, като след това повишава лихвите с до 300%.

Стар бизнес – нови сделки

Въпреки че Европа засили контрола на своите граници и много от държавите наложиха блокировки, бизнесът с наркотици едва ли беше повлиян – поне не на пазара на едро.

“Търговията на дребно може да бъде по-ограничена, но производството на кокаин и хероин не е спряло”, смята Чампейраче. “Изглежда, че е имало бум на пазара на наркотици преди блокирането. Потребителите и мафиите са предвидливи”, допълва той.

В края на март синът на скандалния лидер на калабрийската Ндрангета беше арестуван заради разкритие, че притежава половин тон кокаин в собствената си градина. Полицията го заподозря, тъй като не спазваше мерките за стоене вкъщи.

В исторически план италианските мафии също са инвестирали много в области на легална дейност, като например здравеопазването. През 2010 г. разследване на Комисията за борба с мафията свали директора на здравната агенция Pavia Карло Антонио Чиряко. А причината за това – той бил представител на Ндрангетата в този град на Ломбардия.

“Мафиотските семейства проникват в здравната система, като предоставят легално услуги чрез фирми за почистване, пране, охрана и оборудване”, обяснява Рицоли. “В тези времена в условията на Covid-19 е важно болниците да си набавят доставките, откъдето могат, това е спешен случай. По-късно може да се установи, че някои доставчици са свързани с мафията.”

В статия в списание “Elle” италианският автор Роберто Савиано се обоснова допълнително: “Камората вече изглежда е инвестирала в най-печелившия бизнес в момента – търговия с маски, ръкавици и хидроалкохолен гел.”

След кризата: обществени поръчки и корона облигации

Всички експерти са единодушни по един въпрос: Италианските престъпни организации ще се възползват максимално от възстановяването след кризата, причинена от COVID-19.

“Разпространението на кошници с храни има за цел не само мафията да влезе в домовете на бедни семейства, но и да търси привърженици, които може да наеме за своите дейности. Освен това дава на хората указания как трябва да гласуват, и те ще бъдат поне частично спазени”, казва Рицоли.

По този начин групировката засилва основната си дейност: осигурява си спечелване на множество обществени поръчки.

“Веднага след като публичните търгове в сектора на строителството и благоустройството се възстановят, поне в Южна Италия, мафията ще се опита да ги спечели чрез законните си компании”, заяви Чампейраче.

Според Савиано италианските престъпни организации също ще се възползват от фалиралите сектори, за да инвестират в нови пазари.

“Кой може да изкупи туристическите курорти на Лазурния бряг или Коста дел Сол, които бяха разрушени от туристическата криза през 2020 г.?, пита иронично той.

В редакцията на германския вестник “Die Welt” журналистът Кристоф Б. Шилц призова канцлера Ангела Меркел да “стои твърдо” в отказа си от разпространение на “корона облигации” от Европейския съюз. Той настоя, че те ще доведат до състояние парите от Брюксел да валят в портфейлите на италианската мафия. Външният министър Луиджи ди Майо определи тази позиция като “срамна и неприемлива”.

Рицоли потвърди, че “мафията ще се опита максимално да се докопа до публична помощ”. Миналия януари италианската полиция разкри мафиотска мрежа в Торторичи, Сицилия, която присвои 10 милиона евро европейски средства, предназначени за земеделие.

“Тези инциденти се случват и извън Италия”, каза той.

В Корсика подозренията за измама, свързана със селскостопанска помощ, бяха оценени на 36 милиона евро между 2015 и 2019 година. Антикорупционната асоциация Anticor подаде жалба за това.

По подобен начин журналистката и специалист по мафията Петра Рески от много години предупреждава в трудовете си за немски издания за калабрийските мрежи. Тя смята, че германската правосъдна система не е добре подготвена за борба с тях.

Битка срещу мафията

Италия е пълна с организирана престъпност. Нейната система за защита от мафията е най-сложната в света. За разлика от Франция или Германия, Италия има три основни институционални органа, посветени на борбата с престъпните организации. Те са в рамките на правосъдната система, министерството на вътрешните работи и парламента.

“В Италия е обида да се свързваме с мафията, но не и в други европейски страни”, каза Чампрейче. Приета през 1982 г., тази мярка позволява да се арестуват онези, които се крият зад престъплението, както и високопоставени служители, които предпочитат да не цапат ръцете си.

“Вътрешното министерство приема сериозно борбата срещу присвояването на публични средства от мафията”, каза Чампейраче.

Тя споделя, че коронавирусната криза и блокирането не са забавили италианската правосъдна система. И предупреждава, че липсата на ангажираност от страна на Европа служи само за засилване на дейността на мафията, свързана с набиране на свои нови привърженици.

“Ако Брюксел не помогне на Италия във времена на криза, това ще даде възможност на мафията да продължи да изгражда своята обществена легитимност”, смята още тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments