Изпълнителният комитет за олимпиадата в Токио отхвърля коментарите за забавяне

0
75
Олимпиада 2020
Снимка: Twitter

Председателят на организационния комитет на Олимпийските игри в Токио заяви в сряда, че е получил извинение от член на изпълнителния съвет, който каза, че игрите през 2020 г. трябва да бъдат отложени с година до две заради коронавируса.  Йоширо Мори свика бърза пресконференция в централата на комисията, за да отхвърли твърденията.

„Сега няма причина да променяме плановете си“, каза Мори, говорейки на японски. Той се позова на коментарите на Харуюки Такахаши, публикувани в „Wall Street Journal“.

„Говорих с г-н Такахаши и той се извини“, каза Мори. „Той със сигурност каза нещо нелепо.“

Мори обясни че Такахаши е имал предвид себе си. Той не участва в ежедневното управление на организационния комитет, който се ръководи от Мори и изпълнителния директор Тоширо Муто.

Провеждането на Олимпиадата в Токио е заплашено от разпространяващия се коронавирус. Организаторите и Международният олимпийски комитет многократно заявиха, че игрите ще се открият на 24 юли, както е планирано, като Параолимпийските игри ще се състоят на 25 август. Всяка друга опция за изпълнение на събитието, различна от предвидената по график, ще бъде свързана с проблеми.

Договорът на МОК с Токио му предоставя почти пълен контрол върху анулирането на събитието, без да дължи неустойка за нарушаване на договорните условия. Той разполага с резервен фонд от около 2 милиарда долара, за да го финансира до следващата олимпиада, а също така има и застраховка в случай на анулиране.

Забавянето на година или две, както предложи Такахаши, ще доведе до засичнаето на олимпийските игри с други събития, които вече са насрочени в препълнения световен спортен календар. Такива събития са например Зимните олимпийски игри през 2022 г. в Пекин и Световното първенство по футбол в Катар същата година.

На дневен ред стои и въпросът за изграждането на над 3000 апартамента в селището, предвидено за спортистите. Тези жилища трябва да бъдат продадени от брокери след Олимпиадата през 2020 г., като се очаква цените да са високи.

Селището трябва да приюти 11 000 олимпийски спортисти и 4,400 параолимпийски, но вероятно няма да бъде готово.

Всяко забавяне  на събитието ще засегне и хората, които работят в радиата и телевизиите, какъвто е случаят с американската мрежа NBC, която плаща над 1 милиард долара за правата си да излъчва Олимпийските игри в Токио. Същото важи и за спонсорите. Правата за излъчване и спонсорство съставляват  91% от доходите на МОК.

Старшият член на МОК Дик Паунд каза миналия месец в интервю за „Associated Press“, че олимпийският ръководен орган е имал  срок до края на май, за да вземе решение дали да продължи с организацията. Той каза, че отмяната  на събитието може да е най-вероятният вариант за решение.

Паунд, бивш вицепрезидент на МОК и основател на Световната антидопингова агенция, заяви, че говори за себе си. Той е член на МОК от 1978 г досега.

Модерната олимпиада е започнала да се организира от 1896 г. насам, като до този момент е била отменяна единствено по време на война.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments