Изменение на климата: Сушата подчертава опасностите за доставките на електроенергия

0
314
Суша
Суша. Снимка: Pixabay

Продължаващата суша в Европа поставя производството на електроенергия под натиск, коментират експерти пред „BBC“. Електричеството, произведено от хидроенергия – която използва вода за генериране на енергия – е спаднало с 20% като цяло. Същевременно ядрените съоръжения, които се охлаждат с речна вода, са ограничени. Има опасения, че недостигът е предвкус на това, което ще се случи през предстоящата зима.

В Обединеното кралство високите температури оказват влияние върху производството на енергия от изкопаеми, ядрени и слънчеви източници. Това е така, защото технологията, използвана в електроцентралите и слънчевите панели, работи много по-зле при високи температури.

Продължителният сух период оказва допълнителен натиск върху енергийните доставки, докато Европа се бори за алтернативни източници след руската инвазия в Украйна. Хидроенергията е важен източник на енергия за Европа, но липсата на вода в реките и резервоарите сега значително намалява способността на съоръженията да произвеждат електричество. Така например Италия получава около 1/5 от енергията си от ВЕЦ, но количеството е намаляло с около 40% през последните 12 месеца. Подобна е и ситуацията в Испания, където количеството произведена електроенергия се е понижило с 44%, според данни на енергийните изследователи от „Rystad Energy“.

„Водноелектрическата енергия може да бъде доста нестабилна, но 40% е абсолютно крайно“, казва енергийният анализатор в „Rystad“ Фабиан Рьонинген.

Цифрите не са се променили само в една част на Европа, обяснява той, но отчита, че всички големи страни, произвеждащи водноелектрическа енергия, сега имат по-малки количества.

„Това наистина е голямо въздействие“, добавя той.

Норвегия също е изправена пред предизвикателства с водноелектрическата енергия. Властите там предупреждават, че страната може да не е в състояние да продължи да изнася енергия за държави като Обединеното кралство, освен ако резервоарите им не бъдат напълнени отново. Някои от хидроиндустрията казват, че липсата на инвестиции в модернизацията и в преносните линии също създава проблеми.

„Ще се сблъскаме с проблем тази зима. И това трябва да е сигнал за събуждане, за да имаме повече инвестиции в инфраструктурата през следващите няколко години“, казва Еди Рич от Международната хидроенергийна асоциация.

Изключително горещото време се отразява и на производството на ядрена енергия, особено във Франция. Около половината от 56-те ядрени реактора са изключени, като няколко са засегнати от системен проблем с корозия. Тези реактори, които работят, често се охлаждат с вода от реки, на които нивата сега са спаднали, докато температурите са високи.

„След като нивото на реките е много ниско и много горещо, трябва да се спре охлаждането на атомните електроцентрали. Това е така, защото водата, която се отделя, е опасна за рибите и другите видове в реките“, обяснява проф. Соня Сеневиратне от ETH Цюрих.

Сега френското правителство разрешава на някои съоръжения да изпускат много топла вода обратно в реките като временна мярка. Същеврменно кабинетът компенсира недостига на електроенергия чрез внос от Обединеното кралство. Анализаторите казват, че това оказва допълнителен натиск върху системата на Обединеното кралство – в момент, когато много топлото време удря производството от газови и ядрени съоръжения. Държавите разчитат взаимно на пазарите на електроенергия.

„Ако и френската, и британската система, са в стрес едновременно, тогава никой не знае какво ще се случи“, казва Катрин Портър, енергиен консултант в Watt-Logic. Тя добавя, че случващото се е предвкус на това, което може да се случи през зимата и предупреждава, че може да има ограничения върху потреблението на енергия за големите потребители.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments