Изменение на климата: ООН настоява за по-добри системи за предупреждение в екстремни ситуации

0
212
Климатични промени
Снимка: Pixabay

Нов доклад на ООН казва, че светът трябва бързо да набере инвестиции за системи за ранно предупреждение за екстремни метеорологични явления, съобщава “BBC”През последните 50 години регистрираните бедствия са се увеличили 5 пъти, отчасти благодарение на изменението на климата.

Изследването предупреждава, че всеки трети от хората на Земята не е адекватно покрит от предупредителни системи. Броят на нуждаещите се след природни бедствия може да се увеличи с 50% през следващото десетилетие. “Състоянието на климатичните услуги 2020” е създаден от експерти от 16 международни агенции и финансови институции и е координирано от Световната метеорологична организация (WMO).

През последните 50 години се казва, че около 11 000 бедствия, свързани с опасности, свързани с времето, климата и водите, са отнели два милиона живота и са причинили икономически загуби за над 3,5 трилиона долара.

През 2018 г. около 108 милиона души са потърсили помощ от международни агенции за справяне с природни бедствия. Авторите на новия доклад казват, че до 2030 г. този брой може да се увеличи с 50% с щети на стойност около 20 млрд. долара годишно.

Ефективните системи за ранно предупреждение са ключови, се посочва в проучването, а изследователите, които са го разработили, призовават за промяна в акцента от просто прогнозиране какво ще бъде времето до показване на въздействието на тази метеорологична система. Системите за предупреждение с добро качество са критично необходими в най-слабо развитите страни и в малките островни държави.

През последните пет десетилетия тези страни загубиха милиарди от бедствия, свързани с времето и климата. Около 70% от смъртните случаи, свързани с тези бедствия, са настъпили в най-бедните държави. И все пак според WMO само 26% от мрежите за наблюдение на времето в Африка отговарят на техните стандарти.

Появата на коронавируса затруднява изграждането на системи за ранно предупреждение, се казва в доклада. Но това не трябва да отвлича вниманието от необходимостта да се помогне на по-бедните хора да се справят с природни бедствия, влошени от изменението на климата. Генералният секретар на Световната метеорологична организация проф. Петери Таалас заяви:

“Подготвеността и способността да се реагира в точното време, на точното място могат да спасят много животи и да защитят поминъка на общностите навсякъде.”

“Докато Covid-19 генерира голяма международна здравна и икономическа криза, чието възстановяване ще отнеме години, е от решаващо значение да се помни, че изменението на климата ще продължи да представлява продължаваща и нарастваща заплаха за човешкия живот, екосистемите, икономиките и обществата за векове напред.”

Докладът очертава шест препоръки, които според авторите са критични:

  • Инвестирайте, за да запълните пропуските в капацитета на системите за ранно предупреждение, особено в най-слабо развитите страни в Африка и в малките островни държави.
  • Фокусирайте инвестициите върху превръщането на информацията за ранно предупреждение в ранно действие.
  • Осигурете устойчиво финансиране на глобалната система за наблюдение, която е в основата на ранните предупреждения.
  • Проследявайте финансовите потоци, за да подобрите разбирането за това къде се разпределят тези ресурси във връзка с нуждите от внедряване на системата за ранно предупреждение и какво въздействие оказва това.
  • Развийте повече последователност в мониторинга и оценката, за да определите по-добре ефективността на системите за ранно предупреждение.
  • Попълнете пропуските в данните, особено в малките островни развиващи се държави.

“COVID-19 рискува бизнеса на всички”, каза Мами Мизутори, която е специален представител на генералния секретар на ООН за намаляване на риска от бедствия.

“Трябва да внесем това разбиране и инерция в много по-голямата борба за нашата планета срещу по-голямата, по-силна и по-опустошителна климатична ситуация.”

Докладът е публикуван в Международния ден за намаляване на риска от бедствия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments