Изменение на климата: Европа и полярните региони са понесли основната тежест на затоплянето през 2022 г.

0
48
Затопляне
Затопляне. Снимка: Pixabay

Полярните региони и Европа са били най-силно засегнати от глобалното затопляне през 2022 г., според нов анализ, пише „BBC“. Данните от Copernicus, службата на ЕС за мониторинг на климата, сочат, че 2022 г. е била петата най-топла година в световен мащаб.

Европа преживя най-топлото си лято, като температурите се повишиха повече от два пъти спрямо средните за света през последните три десетилетия, по-бързо от всеки друг континент. Последните осем години вече са и най-топлите осем, регистрирани досега.

Миналата година видяхме продължение на модела на глобално затопляне, който се превърна в новото нормално, казват учени от Коперник. Въпреки че метеорологичното събитие Ла Ниня помогна за охлаждането на океаните за трета поредна година, глобалните температури все още бяха приблизително с 0,3 градуса по Целзий по-високи през 2022 г. в сравнение с референтния период 1991-2020 г.

Изследователите обясняват, че това означава, че миналата година е била с близо 1,2 градуса по-топла от периода 1850-1900 г., приет като начало на глобалната индустриализация.

Европа и полярните региони бяха на върха на тази висока температура. Температурни рекорди в много западноевропейски страни бяха счупени, включително Обединеното кралство, с летни горещи вълни и интензивни суши, които удариха много части.

Дори обикновено по-хладният месец октомври в Европа беше около 2 градуса по Целзий над средното за миналата година. Докато западната част на континента беше изключително гореща, по-студеното време в северните и източните страни доведе до спада на годината като цяло до втората най-топла в Европа. Саманта Бърджис, заместник-директор на Службата за изменение на климата „Коперник“, коментира:

„Вече сме свидетели на изменението на климата.“

И още:

„Горещите вълни, които видяхме в Европа през лятото, но също и пролетта, а също и есента… много хора ще си спомнят горещите вълни, които имахме и през новогодишния период. Така че виждаме горещи вълни, не само през лятото, но през останалите сезони.“

През последните 30 години температурите в европейските страни са се повишили повече от два пъти в сравнение със средните за света. Според услугата Copernicus Европа има най-висок темп на повишаване на температурата от всеки континент в света.

„Това се дължи на редица фактори“, смятат изследователите. Земята се затопля по-бързо от моретата, така че това помага да се затопли Европа. Друг фактор е близостта до Арктика, която се затопля около четири пъти над средното за света.

Част от причината за случващото се е, че ледът отразява по-добре и по-малко абсорбира слънчевата светлина. Когато ледът се топи, той разкрива по-тъмни зони на сушата или морето и това води до повишено поглъщане на слънчева светлина и по този начин до затопляне.

Освен в Европа имаше значителни рекордни горещини в Близкия изток, Централна Азия и Китай с условия на горещи вълни в Пакистан и части от Индия. Двата полярни региона отново видяха рекордно високи горещини, като температурите на някои места се покачиха с повече от 2 градуса по целзий над средните за периода 1991-2020 г.

В северозападен Сибир температурите достигнаха 3 градуса над средните. Във Восток в Антарктида живакът достигна -17,7 градуса по Целзий, най-топлият в 65-годишната история на метеорологичната станция. Центърът на Гренландия също регистрира стойности, които бяха с 8 градуса по-високи от средните през септември.

Наблюдавайки глобалната картина, всичките последните осем години бяха с повече от 1C над дългосрочната средна стойност. Това е все по-близо до нарушаване на прага от 1,5 градуса, който е ключова граница за Парижкото споразумение за климата. Саманта Бърджис уточни:

„Ако направим сравнително проста линейна екстраполация и ако погледнем сегашното ниво на емисии и текущото ниво на затопляне, ще достигнем 1,5 градуса някъде в началото на 2030 г.“

„Така че ние вече живеем ефективно на взето назаем време, а също и на заети емисии.“

Миналата година видяхме и въздействието на редица екстремни събития, свързани с изменението на климата, като наводненията в Пакистан може би са най-разрушителните, с големи загуби на живот.

В целия свят нивата на затоплящи газове също са се увеличили, като метанът се повиши с повече от средното за последните години.

Друга причина за безпокойство ще бъде отделянето на въглерод от горски пожари, като Франция, Германия, Испания и Словения ще имат най-високите си летни емисии от горски пожари от 20 години. Допълнителна представа за състоянието на климата през 2022 г. ще дойде по-късно тази седмица, когато редица други метеорологични агенции ще докладват своите данни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments