Внимание: Зачестили измами с предложения за работа в чужбина! Има случаи, в които дори не се плаща!

Подадените сигнали са за Кралство Швеция и Канада

0
109
Министерство на труда и социалната политика
Министерство на труда и социалната политика. Снимка: МТСП

За зачестили измами с предложения за работа в Кралство Швеция и в Канада предупреждават от посолствата на България в двете държави. Дипломатическата ни мисия в Стокхолм информира Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за значителен ръст през летния сезон на случаите с измамени български граждани с обещания за работа в строителството и за бране на горски плодове срещу нереалистично високи възнаграждения. В действителност обаче те са принуждавани да работят при крайно тежки условия на живот с много ниско или дори без заплащане.

Измамите с предложенията за работа в Канада са свързани с публикуване на съобщения в социалните мрежи за осигуряване на заетост срещу такси за извършване на различни административни услуги за достъп до пазара на труда в страната. От българското посолство в Отава отбелязват, че част от измамата е и предоставяне на фалшиви документи, приличащи на издадени от канадска институция. Така търсещите работа се подвеждат, че процедурата е в ход и продължават да превеждат пари за други такси, без да се стигне до заминаване за Канада. Канадските власти напомнят, че местните работодатели, които желаят да наемат чуждестранни работници, провеждат интервюта с тях без да събират предварително никакви такси. Разрешение за наемането им се издава под формата на административен акт.

МТСП напомня, че при осигуряване на заетост в чужбина не следва да се заплащат такси и искането на такива е сигурен знак за измама. Друг сигнал за измама е настояването комуникацията с потенциалните работодатели да се извършва само онлайн или извън офиса.

Българските компетентни институции нямат правомощия за действие в приемащата държава. В случай на заминаване чрез познати или с договор директно с местен работодател те могат единствено да информират контролните органи в страната, в която се полага трудът, и да потърсят съдействие за извършване на проверка. За целта е необходимо в сигналите да има достатъчно данни за идентифициране на работодателя и мястото на работа.

В най-пълна степен правата на заминаващите за работа в чужбина могат да бъдат гарантирани, ако те търсят заетост чрез регистрирани фирми посредници или предприятия, осигуряващи временна работа, или чрез командироване в рамките на предоставяне на услуги от фирма с идентична дейност в България. Във всеки от тези случаи на хората трябва да бъдат предоставени документи, в които писмено са уговорени условията им на труд и пребиваване.

Повече информация за работа в чужбина е публикувана в сайта на ИА „Главна инспекция по труда“ https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13164
В сайта на Агенцията по заетостта са публикувани списъците на фирмите посредници и предприятията, които осигуряват временна работа, с действаща регистрация и съответно с прекратена https://www.az.government.bg/bg/trl/

Нивата на значимите язовири продължават да спадат. Има ли опасност от режим на водата?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments