Изчезването на видовете представлява екзистенциална заплаха за цивилизацията

0
112
Хипопотами
Снимка от Pixabay

Човешкото въздействие върху местата на Земята, населени с разнообразни форми на живот, тласна стотици диви животни към ръба на изчезването им като видове, показва проучване. Дърводобивът и бракониерството са поставили 500 бозайници, птици, влечуги и земноводни под заплаха от пълно изчезване, гласят още данните, цитирани от „BBC“.

Това е още едно доказателство, че светът претърпява шестото по ред масово изчезване на биологични видове, твърдят учените. Сега видовете изчезват над 100 пъти повече, в сравнение с естествения им темп, обясняват те. За разлика от други случаи на масово изчезване на екземпляри, причинено от изригвания на вулкани или сблъсъци на астероиди, сега в този случай сме виновни единствено ние.

Проф. Херардо Чебалос от Националния университет на Мексико заяви, че регионалните екосистеми са пред разпад. Той  работи над изследването съвместно с други двама известни учени в областта на опазването на околната среда – професорът от университета в Станфорд Пол Ерлих и д-р Питър Рейвън от Ботаническата градина в Мисури в Сейнт Луис, САЩ.

Използвайки данни на Международния съюз за опазване на природата, те са установили ,че според Червения списък на застрашените видове най-малко 515 вида са идентифицирани като високо рискови.

Застрашените животни се срещат на всеки континент, освен Антарктида, на места, силно засегнати от човешко влияние, предимно в тропиците и субтропиците. Сред тях са златният лъв Тамарин, етиопският вълк, испанският царски орел и зелената отровна жаба.

Учените описват кризата на изчезващите видове като екзистенциална заплаха за цивилизацията, заедно с изменението на климата и замърсяването, които имат тясна връзка помежду си. Изследването е публикувано в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

Проф. Крис Джонсън от Университета в Тасмания заяви, че сегашният темп на изчезване на видовете е по-висок, отколкото по всяко друго време от 66 милиона години насам, като направи сравнение със сблъсъка на космическата скала със Земята, който е убил динозаврите и много други видове.

Заплахите за видовете в днешния свят – причини като унищожаване на местообитанията им и изменението на климата, нарастват бързо„, каза той и добави, че приблизително от 515 до 1000 екземпляра вероятно ще изчезнат много скоро.

Проф. Юан Ричи от университета „Дикин“ в Австралия подчерта, че изследването е още по-ужасно потвърждение, на факта че унищожаваме живота с ужасяващи темпове и мащаби.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments