Изборите в Зимбабве са удължени заради дълго забавяне при раздаването на бюлетините

0
21
Снимка: Element5Digital/Unsplash
Снимка: Element5Digital/Unsplash

В Зимбабве изборният процес не приключи в срок, тъй като закъсненията с часове при раздаването на бюлетините принудиха президента да удължи общите избори с един ден на територията на десетки избирателни секции, предаде „Associated Press“. Някои разочаровани гласоподаватели са прекарали нощта в избирателните секции в столицата Хараре, като са се сгушили под одеяла или са запалили огньове, за да се стоплят.

Президентът Емерсън Мнангагва, който се бори за втори мандат, използва президентските си правомощия, за да удължи гласуването до днес вечерта в десетки избирателни секции. Бюлетините все още се печатаха късно вчера, часове след като гласуването трябваше официално да е приключило. В други избирателни секции започна преброяването на бюлетините.

Мнозина си спомнят, че преди години в Зимбабве отново е имало противоречиви и оспорвани избори. 80-годишният Мнангагва заяви, че страната е „майстор“ на демокрацията, като същевременно разкритикува западните държави, които преди седмици изразиха загриженост относно достоверността на изборите. Основният му опонент Нелсън Чамиса, 45-годишен адвокат, определи тези избори като „фалшиви“, като изтъкна, че забавянето е имало за цел да лиши от права избирателите в някои райони на страната.

Твърди се, че в много избирателни секции в Хараре и други градски райони гражданите са били изключително изнервени и дори са влезли в спор с изборните служители и полицаите, след като им е било съобщено, че бюлетините са свършили. Държавният вестник „Хералд“ цитира министъра на правосъдието Зиямби Зиямби, според когото отпечатването на бюлетините ще приключи едва късно вчера. Някои избирателни секции са отворили два часа след официалния час на затваряне, докато други са преустановили гласуването, като служителите са помолили гражданите да се върнат там на сутринта.

Избирателната комисия на Зимбабве призна, че бюлетините са били раздадени със закъснение в някои избирателни секции, и обвини за това забавянето на самия процес по печатане, „произтичащо от многобройните съдебни спорове“. Активисти на управляващата партия и опозицията заведоха множество дела за това кой може да участва в президентските и парламентарните избори. Това са вторите национални избори след свалянето на дългогодишния лидер Робърт Мугабе с преврат през 2017 г.

Южноафриканската държава с население от 15 млн. души разполага с огромни минерални ресурси, включително най-големите запаси от литий в Африка – ключов компонент за производството на батерии за електрически автомобили. Анализатори обаче твърдят, че широкоразпространената корупция и лошото управление са унищожили голяма част от потенциала на страната. Преди изборите опозицията и правозащитни организации, сред които „Human Rights Watch“ и „Amnesty International“, обвиниха Мнангагва, че се опитва да заглуши несъгласието с някои от неговите политики на фона на нарастващото напрежение, дължащо се на валутната криза, рязкото покачване на цените на храните, недобре функциониращата система на общественото здравеопазване и липсата на достатъчно работни места.

През последните две десетилетия Зимбабве е обект на санкции от страна на Съединените щати и Европейския съюз заради обвинения в нарушаване на правата на човека, които се отричат от управляващата партия. Държавният глава от своя страна обвини, че се опитва да свали режима му.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments