Избори в Турция: Какво би означавало още 5 години под управлението на Ердоган?

0
73
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия

След две десетилетия на власт и повече от дузина проведени избори, авторитарният лидер на Турция Реджеп Тайип Ердоган определено знае как да печели подкрепата на хората. Това пролича особено ясно по време на организиран митинг на таксиметрови шофьори в Истанбул, които не скриха радостта си от срещата си с него. Той контролираше тълпата като диригент на оркестър, пише „BBC“.

Присъстващите се радваха, ръкопляскаха, и дори освиркваха опозицията, сякаш по предварително зададен сигнал. Мястото на събитието беше крайбрежният конгресен център в Истанбул, построен по времето, когато Ердоген беше кмет на града. Митингът достигна връхната си точка, когато президентът произнесе финалните си думи: „Една нация, едно знаме, една родина, една държава“. След тези думи много застаряващи шофьори станаха на крака и шумно отправиха поздрав към лидера.

Айше Оздоган, консервативно облечена жена с кърпа на главата, споделя, че е пристигнала на срещата по-рано със съпруга си, който работи като таксиметров шофьор, за да чуе всяка дума на своя лидер. Жената си придвижва трудно, но твърди че не е могла да остане безучастна и да не присъства.

„Ердоган е всичко за мен. Преди не можехме да стигнем до болниците, но сега можем да се придвижваме лесно. Имаме транспорт. Имаме всичко. Той подобри пътищата. Построи джамии. Разви страната чрез изграждането на високоскоростни влакове и линии на метрото“, казва приповдигнато Айше.

Националистическото послание на президента се хареса на много от присъстващите, включително на 58-годишния Кадир Кавльоглу, който от 40 години кара микробус. Мъжът заяви: „Тъй като обичаме родината си и народа си, ние вървим неотлъчно зад президента. Ние сме с него на всяка крачка, независимо дали цената на картофите и лука се покачва или спада. Моят скъп президент е нашата надежда.“

Когато турските граждани отидоха до урните по-рано този месец, те показаха, че мотивацията им не е била главно финансовата стабилност. Цените на хранителните продукти се покачват. Инфлацията е 43%. Въпреки това президентът Реджеп Тайип Ердоган, който контролира активно икономиката и много други сфери в страната, успя да спечели 49,5% от гласовете. Това обърка анализаторите и даде урок на избирателите, а именно да не приемат за чиста монета резултатите от проучванията на общественото мнение.

Разединена държава

Опонентът на на Ердоган, Кемал Кълъчдароулу, лидер на светската опозиция, получи подкрепа от 44,9%. И така, електоратът в тази поляризирана нации се оказа още по-разединен – двете страни бяха непримиримо противопоставени, но само с 4%. Кандидатът на ултранационалистите Синан Оган получи неочакваните 5,2 %, което доведе до втори тур на изборите. Малко след това той изрази подкрепата си спрямо Ердоган.

В момента много политически анализатори си задават въпроса защо повечето гласоподаватели подкрепят досегашния президент въпреки икономическата криза и бавната реакция на правителството по отношение на катастрофалните тежки земетресения през февруари, при които загинаха най-малко 50 000 души?

„Мисля, че той е най-добрият политик с твърда линия на поведение. Той също така има и здрава ръка. Това не може да се отрече. Излъчва сила. Това е едно от нещата, които Кълъчдароулу не притежава,“, твърди професор Соли Озел, който преподава международни отношения в истанбулския университет „Кадир Хас“.

Кълъчдароулу, който се радва на подкрепата на опозиционен алианс от шест партии, вдъхваше надежда и обещаваше свобода и демокрация по време на предизборната си кампания. След разочарованието си на първия тур обаче той направи „рязък завой“. Сега той показва по-малко от характера на грижовния дядо и повече от националистическия целеустремен политик. Според турски журналист това няма да му гарантира стабилна подкрепа в бъдеще.

Който и да е следващият президент на Турция, национализмът определено вече е победил. Гласоподавателите избраха най-националистическия и консервативен парламент досега, в който управляващата коалиция на „Партията на справедливостта и развитието“ (ПСР) на Ердоган успя да запази контрола си.

Нов турски век

Зейнеп, която има тъмни очи и изразителни ръце, все още се надява на нова ера, но знае, че тя може и да не настъпи.

„Аз съм на 21 години, а те са тук от 20 години. Искам промяна и ако не я видя, ще бъда тъжна и уплашена. Те ще ни нападат още повече, ще ни отнемат повече права. Мисля, че ще забранят още много неща. Но ние пак ще направим нещо, пак ще се борим.“, споделя младата жена.

В неделя гласоподавателите ще отидат до урните за първия в историята им втори тур на президентските избори. Сега страната им се намира в преломен момент. Изминаха почти 100 години от основаването на Турция от Мустафа Кемал Ататюрк като светска република. Реджеп Тайип Ердоган обещава нов „турски век“, ако бъде преизбран. Поддръжниците му твърдят, че той ще осигури по-активно развитие и по-силна Турция. Критиците му казват, че ще страната ще бъде изправено пред по-голяма ислямизация и по-мрачно бъдеще.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments