Избори в Тайван: Залогът за демокрацията е голям

0
39
Флаг на Тайван
Снимка: Pixabay

Залогът за тайванската демокрация едва ли би могъл да бъде по-голям в напрегнатите президентски избори, които предстоят на 13 януари. Това беше потвърдено и от думите на китайския президент Си Дзинпин, който произнесе зловещо новогодишно обръщение, в което настоява, че „обединението на родината е историческа неизбежност“, съобщи „Politico“.

Вотът е в основата на битката за регионално влияние между Пекин и Вашингтон, затова всички погледи ще бъдат насочени към реакцията на Китай на резултатите от гласуването в събота. Кошмарен сценарий за глобалната сигурност би бил регионален конфликт, в центъра на който е островът, на който се произвеждат повече от 90% от съвременните микрочипове в света, жизненоважни за редица промишлени сфери – от мобилните телефони до електромобилите.

Предварителните проучвания на общественото мнение показват, че с малка разлика засега води настоящият вицепрезидент Уилям Лай от „Демократичната прогресивна партия“ /ДПП/, който е привърженик на суверенитета на Тайпе и се стреми да укрепи отношенията  на острова със САЩ, Европа и други демократични държави. Неговият основен опонент е Хоу Ю-их от партията „Гоминдан“, който има по-приятелски подход към Пекин. Победителят ще наследи Цай Инг-Уен от ДПН, която изкара два мандата – осемгодишен мандат, през който Пекин увеличи агресията си спрямо Тайпе, особено през последните месеци, като тайванското министерство на отбраната обяви, че през септември рекорден брой китайски военни самолети са пресекли средната линия на Тайванския проток – дългата 100 мили водна линия, разделяща острова от континента.

Комунистическото правителство на Китай, което смята Тайван за отцепническа провинция, гледа на „Демократичната прогресивна партия“ като на заклет враг и иска да я отстрани на всяка цена от властта. Сериозният въпрос е как ще реагира Пекин, ако силите, подкрепящи независимостта, спечелят безпрецедентен 3 мандат.

В събота вечерта и двамата участници в надпреварата организираха предизборни митинги в един и същи район в Таоюан, град близо до столицата, които привлякоха десетки хиляди поддръжници, предимно на средна възраст и възрастни хора. ДПН показа ясно, че се опитва да подобри репутацията си на твърд противник на враждебно настроения Пекин.

„Само чрез изграждането на силна национална отбрана можем да защитим сигурността на Тайванския проток“, заяви Лай пред тълпата.

За разлика от него, Хоу Ю-их се опита да представи ДПН като корумпирана партия и таква, която е склонна да предизвика сблъсък с Китай.

„Корупцията е напът, мръсните пари са напът, подстрекателството към война е напът, както и независимостта на Тайван“, обяви той по време на събитието.

Според анализатори изразът използван от Хоу, а именно „независимостта на Тайван“ предупреждава, че подобна стъпка означава война с Китай.

Какъв е залогът?

Както е известно, изборите са част от мащабното геополитическо съперничество между Китай и САЩ.

Макар че Пекин укрепва интензивно военните си сили за потенциален конфликт в Южнокитайско море, китайските високопоставени лица също така често изтъкват, поне в свои публични изявления, че военните опции са крайна мярка, ако мирното обединение вече не е възможно.

Ако управляващата партия в Тайван спечели, това ще бъде първият път, в който подкрепящата независимостта партия печели властта за трети пореден мандат, откакто Тайван стана демократична нация през 1996 г.  Пекин би могъл да изтълкува това като сигнал, че обществеността няма особен стремеж за бъдещо обединение, особено сред по-младото поколение, което има по-малка връзка с Китай, което на свой ред поражда опасността Пекин да почувства необходимост да увеличи залозите. Предвид това, военното напрежение напоследък нараства допълнително. В допълнение към засиленото присъствие на военни самолети, през октомври Китай изстреля в космоса над Тайван ракета, известна под иемто „Дълъг марш“, която пренася сателити – първата, която поема по такъв път.

Пекин също така обвинява открито тайванското правителство, че е тласнало острова към „бездната на катастрофата“. До известна степен Тайван вече е подготвен за ескалация на конфликта. След скандалното посещение на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси през 2021 г. Народноосвободителната армия на Пекин започна безпрецедентни съвместни военни учения около тайванското въздушно пространство и води. Опасенията сега са, че Китай може да стигне по-далеч в рамките на тази година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments