Избори в Сенегал: Съдът блокира искането на президента за отлагане на вота

0
18
Сенегал.
Сенегал. Снимка: Пиксабей

Решението за отлагане на президентските избори в Сенегал този месец противоречи на конституцията, постанови висшият съд на страната, предава „BBC“.

Конституционният съвет отмени както указа на президента Маки Сал, така и приетия от парламента спорен законопроект за преместване на вота за декември. На фона на това, западноафриканската държава, която някога беше смятана за бастион на стабилността в регион, беше обхваната от мащабни протести. Водещ представител на опозицията приветства решението като „велик ден за демокрацията“.

„Ние сме толкова засрамени от цялото това нарушаване на закона и конституцията“, заяви Амината Туре, бивш министър-председател, а сега опозиционер, в предаването Newsday на „BBC“. Анта Бабакар, единствената жена кандидат, се съгласи с нея. Тя потвърди:

„Всъщност ние много, много се гордеем с нашия Конституционен съвет и това показва, че в страната ни е останало поне малко от демокрацията и справедливостта.“

Сега приоритетът е да се определи нова дата за изборите, добави тя в интервю за „BBC“.

На 3 февруари Сал обяви, че отлага датата на изборите, която първоначално беше насрочена за 25 февруари, поради опасения относно допустимостта на кандидатите на опозицията. Предложението му беше подкрепено от 105 от 165-те депутати след пламенни дебати, при които полицията изведе някои опозиционни депутати от залата. Първоначално бе предложено отлагане с шест месеца, но с поправка в последния момент то бе удължено на 10 месеца, което означава нова дата на изборите – 15 декември. Сал повтори, че не възнамерява да се кандидатира отново за поста. Критиците му обаче го обвиниха, че се опитва да се задържи на власт или че оказва нечестно влияние върху този, който го наследи.

Както САЩ, така и ЕС призоваха Сал да преосмисли решението си. Кандидатите на опозицията и депутатите подадоха редица правни възражения.

Халифа Сал, водещ опонент и бивш кмет на столицата Дакар, който не е роднина на президента, нарече забавянето „конституционен преврат“, а Тиерно Аласан Сал, друг кандидат, също без роднинска връзка, го нарече „държавна измяна“. Във връзка с това кога трябва да се проведе гласуването, Конституционният съвет заяви, че е „невъзможно“ изборите да се проведат на първоначалната дата, но призова властите да ги организират „възможно най-скоро“. Сал все още не е реагирал на решението, но говорител на правителството заяви, че то е „взето под внимание“.

Вторият мандат на президента изтича на 2 април.

Въпреки че изборите могат да се проведат преди това, споровете, които доведоха до отлагането на изборите, остават нерешени, включително твърденията за корупция в Конституционния съвет и възраженията на опозиционни фигури, които бяха изключени от списъка с кандидати, публикуван миналия месец.

Провеждането на изборите по оспорваната кандидатска листа би могло да предизвика нови вълнения и насилие от страна на поддръжниците на лицата, на които е забранено да участват в изборите, по-специално на Усман Сонко, който има многобройни и гласовити привърженици сред младите сенегалци. Повечето кандидати не са водили предизборна кампания, откакто президентът Сал издаде своя указ по-рано този месец, часове преди началото на кампанията.

Решението на съда бе взето в същия ден, в който няколко опозиционни политици и членове на гражданското общество бяха освободени от затвора, което някои в страната смятат за опит за успокояване на общественото мнение.

Дълго време Сенегал се считаше за една от най-стабилните демокрации в региона. Това е единствената държава в континентална Западна Африка, в която никога не е имало военен преврат. Тя е имала три до голяма степен мирни предавания на властта и до началото на този месец никога не е отлагала президентски избори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments