Избирателната активност в различните региони

0
559
Избори
Избори. Снимка: МВнР, Facebook

В област Велико Търново избирателната активност към 11:00 часа е била 9%. В една от секции е в Горна Оряховица се премина към гласуване с хартиени бюлетини заради несработила машина. В две секции, където се гласува с по две машини, по едно от устройствата е блокирало. Около 210 хиляди избиратели гласуват в 420 секции, от тях вотът е с машини в 310. Проблем има и с достъпността за пациентите в секцията в областната болница в Горна Оряховица.

Около 8% е активността и за двата избора в Плевенска област. С решение на РИК в Плевен в 9-та секция в Кнежа се премина от машинно към гласуване с хартиени бюлетини, защото четецът на картите не работи.

Към 11:00 часа днес в Перник за президент и вицепрезидент са дали своя глас 9,78% от избирателите, а за Народно събрание – 9,94%. До обяд днес в РИК не са постъпвали сигнали за сериозни нарушения. В отделни секции е имало технически проблеми, но те са отстранени своевременно. Нормално протича изборният ден в Габрово. Малко по-висока е активността при избора на президент и вицепрезидент, отколкото за парламент. Машините в избирателните секции са в изправност и вотът преминава спокойно, без дълги опашки от чакащи.

В област Ловеч избирателната активност към 11:00 часа също е била по-ниска от изборите на 11 юли. Около 11% от имащите право на глас са упражнили своя вот в първите четири часа на изборния ден, като за президент и вицепрезидент са гласували повече хора. Най-ниска е избирателната активност в общините Летница и Луковит. Най-висока е в общините Априлци и Ловеч.

Шуменци гласуват с очакването да бъде сформирано редовно правителство на България. В областта изборният ден протича спокойно. В Шуменско има 136 избирателни секции на, а с право на глас са 86 991 души. Членовете на секционни комисии Милена Русева и Денчо Пашов коменитраха пред „БНР“:

„Хората като цяло се справят с машинното гласуване, но е имало и такива, които са се затруднили заради трите опции, които е трябвало да изберат, преди да преминат към вота. Изобщо не е обмислено за броенето от машините. Има машина, която електронна, преброява ги и не виждам защо трябва да ги броим. Неприятно сме изненадани от това решение.“

Гласуването в Силистренско преминава в 236 секционни комисии, като 8 от тях са за хора с увреждания, а други 7 за болни от COVID-19 и карантинирани лица. Към момента сериозни проблеми в провеждането на изборния процес няма. Избирателната активност към момента и за двата вида избори е 5% от имащите право на глас малко над 114 000 души. От 10:00 часа в местна секция са преминали към гласуване с хартиени бюлетини. Причината е, че машината е издала една вместо 2 разписки и не са успели да отстранят повредата. Проверки са били извършени по редица жалби от политическите партии. Един от тях е бил за злоупотреба с лични данни от член на СИК, който сложил лаптоп до избирателните списъци.

Изборният ден в Монтанска област започна нормално. 16 секционни секции не са били в пълен състав заради отсъствие на членове. Председателят на РИК Валери Димитров коментира:

Не бяха в достатъчен състав да започнат работния си процес. Всички секции вече са почти попълнени с хора. Иначе към този момент нямаме някакви проблеми и други. Засега жалби и сигнали нямаме.

Към 11:00 часа активността за двата вота в региона е била приблизително 11%. Традиционно са най-активни жителите на Община Георги Дамяново – там 23% от гласоподавателите са упражнили правото си на избори. Към 11:00 часа най-ниска е била активността в общините Монтана и Лом.

Общините Трекляно и Невестино в Кюстендилска област са регистрирали до обяд над 20 на сто избирателна активност, докато за региона тя е около 10% след 12:00 часа.

Сънародниците ни в Босилеград и в 7-те секции в Северна Македония също са активни. Приблизително 40 души са дали гласа си в секцията в културно-информационния център в Босилеград. Повече от 250 наши сънародници там се предвижда да дадат правото си на глас. Директорът на центъра Иван Николов сподели и за проблем за тези, които са се върнали в Босилеград заради изборите „2 в 1“.

Избирателната активност в област Сливен към 11:00 часа е 7,9 на сто, информираха от РИК. За президент са гласували 13 612 души, а за депутати – 13 619 избиратели.
Има и задържан за агитация и предлагане на пари, който е застъпник на определена партия пред ОУ „Братя Миладинови“, където правото си на глас упражняват живеещите в кв. „Надежда“.

Към 11:00 часа избирателната активност в област Смолян е 11,7%, съобщиха от РИК. Избирателите преди обяд са били относително по-малко от тези на парламентарните избори на 11 юли, когато активността е била 15,3% към 11:00 часа. Най-много гласували има в община Рудозем – 17,68%. Най-ниска е в най-голямата община в областта – Смолян, където са гласували 8,31 от избирателите.

Около 10% е избирателната активност за парламентарните избори в Стара Загора като интересът към президентските избори е малко по-голям. В две избирателни секции в общините Павел баня и Николаево, машинното гласуване е заменено с хартиени бюлетини заради проблеми с устройствата. Близо 8% е активността и за двата избора в Плевенска област към 11:00 часа. Там изборният ден протича нормално. Няма сигнали за нарушения, освен този за отказ на машината в Кнежа. Василка Митева, председател на РИК, коментира:.

„За изборите за Народно събрание са гласували 19 332, което прави 8,20% активност. За изборите за президент и вицепрезидент на републиката са гласували 8,17%.“

Близо 8% процента е избирателната активност в област Благоевград към 11:00 часа. Най-много избиратели са гласували в общините Белица и Банско, където активността е над 17%. Най-малко хора са гласували в общините Благоевград и Хаджидимово. В 4 секции е имало проблем с устройствата за гласуване, но само за село Аврамово, община Якоруда, е взето решение да се премине към използване на хартиени бюлетини.

10,28% е избирателната активност в Хасковска област към 11:00 часа на изборите за президент и вицепрезидент и 10,29% – за народни представители. В РИК-Хасково са постъпили 9 жалби за агитация в социалните мрежи, за тайната на вота и прегласуване, като проверките продължават. Без нарушения и с ниска избирателна активност в област Пазарджик, като най-активно се гласува в Батак и Сърница. Гражданите в Пазарджишко се справят трудно с гласуването с машините. А ромите казаха пред БНР, че не знаят за кого да гласуват и чакат да им кажат.

20,67% е избирателната активност в Пловдив за изборите за парламент. В Западен и Централен район е най-високата избирателна активност, а най-ниска е в ромските квартали.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments